Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć właściciel każdego kota. Paradoksalnie, sprawa nie jest prosta, bo oferta tego typu pokarmów jest ogromna. Obecnie naprawdę dużo jest sklepów internetowych i stacjonarnych oferujących sprzedaż karm dla psów i kotów.  Dodatkowo wybór utrudnia fakt, że opinii o tym, jak powinna wyglądać kocia dieta jest tyle, ilu właścicieli kotów. Istnieje jednak kilka podstawowych rad, którymi warto się kierować, kupując pokarm dla kota.

Jak nie karmić kota?

Choć dla wielu z nas karmienie naszego zwierzaka ze stołu może wydawać się dobrym pomysłem, to jednak wcale tak nie jest. Weźmy pod uwagę, że nasze dania są pełne najróżniejszych przypraw i przetworzonych produktów. W praktyce mogą okazać się zwyczajnie szkodliwe dla kota. Kolejny błąd, jaki często popełniają właściciele kotów, to zapewnienie im stałego dostępu do miski z karmą. W rezultacie zwierzaki ciągle podjadają, przestają być głodne, co oczywiście, jak u ludzi, prowadzi w końcu do nadwagi i otyłości. To z kolei prosta droga do różnorodnych schorzeń. Warto więc zapewnić kotu jeden, dwa posiłki dziennie, najlepiej o wyznaczonych i stałych porach. Nie należy również przesadzać z ilością smakołyków. Dobry sklep oferujący sprzedaż karm dla psów i kotów doradzi nam, jaką porcję danej karmy powinien dostawać nasz pupil w ciągu dnia.

Co powinien zawierać dobry pokarm dla kota?

Zadaniem dobrego pokarmu dla kota jest nie tylko zaspokajanie głodu, ale również dostarczanie ważnych składników odżywczych. Istotne jest białko pochodzące z mięsa, które powinno stanowić 50% karmy. Kolejne 25-30% to tłuszcze. Zawartość węglowodanów nie powinna natomiast przekraczać 8%. Warto zatem wybierać karmy mięsne z niewielkimi dodatkami warzyw lub owoców. Przy zakupie należy poświęcić chwilę na zapoznanie się z etykietą lub informacjami o produkcie. Sugerowanie się apetycznym wyglądem lub nazwą nie pomoże na pewno w wybraniu dobrej i zdrowej karmy dla kota. Dobrym rozwiązaniem jest podawanie kotu zarówno karmy mokrej, jak i suchej. Warto przy tym również kierować się wyżej wymienionymi informacjami o składzie tych produktów. Jeśli natomiast kot zmaga się z konkretnymi problemami zdrowotnymi, udajmy się do weterynarza, który przepisze odpowiednią karmę specjalistyczną.

Share