DSC00883 - Jak wybrać karmę dla kota?

Jak wybrać karmę dla kota?

Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć właściciel każdego kota. Paradoksalnie, sprawa nie jest prosta, bo oferta tego typu pokarmów jest ogromna. Obecnie naprawdę dużo jest sklepów internetowych i stacjonarnych oferujących sprzedaż karm dla psów i kotów.  Dodatkowo wybór utrudnia fakt, że opinii o tym, jak powinna wyglądać kocia dieta jest tyle, ilu właścicieli kotów. Istnieje jednak kilka podstawowych rad, którymi warto się kierować, kupując pokarm dla kota.

Jak nie karmić kota?

Choć dla wielu z nas karmienie naszego zwierzaka ze stołu może wydawać się dobrym pomysłem, to jednak wcale tak nie jest. Weźmy pod uwagę, że nasze dania są pełne najróżniejszych przypraw i przetworzonych produktów. W praktyce mogą okazać się zwyczajnie szkodliwe dla kota. Kolejny błąd, jaki często popełniają właściciele kotów, to zapewnienie im stałego dostępu do miski z karmą. W rezultacie zwierzaki ciągle podjadają, przestają być głodne, co oczywiście, jak u ludzi, prowadzi w końcu do nadwagi i otyłości. To z kolei prosta droga do różnorodnych schorzeń. Warto więc zapewnić kotu jeden, dwa posiłki dziennie, najlepiej o wyznaczonych i stałych porach. Nie należy również przesadzać z ilością smakołyków. Dobry sklep oferujący sprzedaż karm dla psów i kotów doradzi nam, jaką porcję danej karmy powinien dostawać nasz pupil w ciągu dnia.

Co powinien zawierać dobry pokarm dla kota?

Zadaniem dobrego pokarmu dla kota jest nie tylko zaspokajanie głodu, ale również dostarczanie ważnych składników odżywczych. Istotne jest białko pochodzące z mięsa, które powinno stanowić 50% karmy. Kolejne 25-30% to tłuszcze. Zawartość węglowodanów nie powinna natomiast przekraczać 8%. Warto zatem wybierać karmy mięsne z niewielkimi dodatkami warzyw lub owoców. Przy zakupie należy poświęcić chwilę na zapoznanie się z etykietą lub informacjami o produkcie. Sugerowanie się apetycznym wyglądem lub nazwą nie pomoże na pewno w wybraniu dobrej i zdrowej karmy dla kota. Dobrym rozwiązaniem jest podawanie kotu zarówno karmy mokrej, jak i suchej. Warto przy tym również kierować się wyżej wymienionymi informacjami o składzie tych produktów. Jeśli natomiast kot zmaga się z konkretnymi problemami zdrowotnymi, udajmy się do weterynarza, który przepisze odpowiednią karmę specjalistyczną.