Wieniec adwentowy 1 300x200 - Wieniec Adwentowy

Połowa listopada za nami, pora zabrać się za świąteczne przygotowania. Jednak nim nastanie szał świątecznych porządków, pomyślmy o okresie przedświątecznym, czyli Adwencie. Nieodłącznym symbolem oczekiwania przez dzieci na Boże Narodzenie jest kalendarz adwentowy. Dorośli odliczają czas do Wigilii, zapalając kolejno cztery świece na wieńcu adwentowym.

 

W Polsce tradycja dekorowania domów wieńcami adwentowymi sięga czasów po II wojnie światowej. Pierwszy wieniec  adwentowy był podwieszany pod sufitem. Dzisiaj coraz częściej wieńce ustawiamy na stołach lub komodach.

Niezmiennym elementem  wieńca są cztery świece. Symbolizują one cztery kolejne niedziele Adwentu. Świece należy dobrać w taki  sposób, aby były zróżnicowane wielkościowo . Wszak najdłużej będzie się paliła świeca, zapalona w Pierwszą Niedzielę Adwentu. Można  kupić świece z numerami od 1 do 4. Kształt świec jest dowolny – od walców, kul, poprzez świecie stołowe i najprostsze typu tealight .Ważne, aby były dobrze przymocowane do konstrukcji wieńca. W przeciwnym razie w trakcie palenia, ciepły i wyciekający wosk może zniszczyć podstawę,  na której stoi świeca z wieńcem.

 

 

Jaki typ wieńca wybrać?  Wieniec adwentowy 3 300x200 - Wieniec Adwentowy

Klasyczny, tzn. zbudowany są na planie koła, z gałązkami z jodły lub świerka.  W katolickiej tradycji najczęściej wykorzystuje się świece i dodatki w kolorze fioletowym, nawiązującym do adwentowych szat liturgicznych bądź czerwonym – jako symbol radości oczekiwania na święta. Często wieńce są dekorowane czerwonymi wstążkami lub dekoracjami w formie małych bombek lub gwiazdek.

Wieniec w stylu nowoczesnym  może być w układzie prostokątnym lub nieregularnym.  Coraz częściej podstawa jest pleciona z wikliny, metalowych pręcików. Może też być tacą lub płytką misą.  W sklepach można też nabyć gotowe konstrukcje do stworzenia wieńca adwentowego. Wypełnienie stanowią szyszki, zasuszone  plastry cytrusów, powiązane pałeczki cynamonowe, małe gwiazdeczki. Nierzadko dodaje się mech, koraliki, a nawet drobne figurki reniferów.  W nowoczesnych wersjach mamy większy wybór tonacji kolorystycznych, a co za tym idzie, kolorystykę wieńca możemy dopasować do kolorów w pomieszczeniu, w którym ustawimy wieniec.

 

 

Kupić gotowy wieniec czy może spróbować samodzielnie go zrobić?Wieniec adwentowy 2 300x200 - Wieniec Adwentowy

Jeżeli jesteśmy zabiegami, nie lubimy prac związanych z dekorowaniem, warto zakupić  gotowy wieniec. Na pewno w ofercie naszego centrum znajdą Państwo jeden jedyny, odpowiedni właśnie dla Waszego domu. Jednak jeżeli choć trochę lubimy prace plastyczno-dekoratorskie i wiemy jaki wieniec ma zagościć w tym roku na stole, zapraszamy po artykuły z działu dekoracji, niezbędne do przygotowania niepowtarzalnego, jedynego w swoim rodzaju wieńca Adwentowego.

 

 

Poniżej prezentujemy kilka inspirujących zdjęć z naszego Centrum Ogrodniczego.

Wieniec adwentowy 5 300x200 - Wieniec AdwentowyWieniec adwentowy 6 300x200 - Wieniec AdwentowyWieniec adwentowy 7 300x200 - Wieniec Adwentowy

Share