Clematisy, czyli powojniki, to gatunek kwiatów, który jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej hodowanych. Odmiana ta nie jest gatunkiem prostym w uprawie – jednak na ich korzyść wpływa między innymi kolor, bogactwo odmian i gatunków. Poszczególne gatunki clematisów mogą różnić się nie tylko wyglądem, ale również i terminem kwitnięcia, sposobem wzrostu czy nawet odpornością na niskie temperatury.

Uprawa clematisów – wybór odpowiedniego miejsca

Zdecydowana większość clematisów preferuje tereny lekko zacienione – ważne jest, aby miejsce ich zasadzenia nie było narażone na działanie bardzo dużego słońca, które mogłoby powodować wysychanie oraz poparzenie u rośliny. Najlepszym miejscem zasadzenia clematisów są ekspozycje zachodnie:

  • odpowiednio nasłonecznione podczas ciepłych miesięcy,
  • stosunkowo ciepłe zimą.

Wybierając ekspozycję zachodnią, można mieć pewność odpowiedniego stopnia rozkwitu kwiatów. Clematisy mogą zostać dodatkowo wzmocnione poprzez zastosowanie palików, czy krat – wówczas ich pędy mogą osiągać nawet do 3 metrów. W razie konieczności można je delikatnie przywiązać.

Powojniki – sposób ich sadzenia

Istotnym elementem uprawy clematisów jest sposób ich zasadzenia. Należy tego dokonać jesienią.

Rośliny te preferują żyzne podłoże, które jest odpowiednio przepuszczalne oraz bogate w wapń. Nie zaleca się sadzenia tego rodzaju roślinności na terenach bardzo wilgotnych.  Prawidłowy odczyn gleby, w której należy posadzić się clematisy, powinien wynosić 6,5-7,5 pH.

Dokonując nasadzeń należy pamiętać, że przygotowywane dla nich dołki muszą być o 10 centymetrów głębsze niż wysokość doniczek, w których będą sadzone.

Jak podlewać, czym nawozić?

Clematisy są wrażliwe zarówno na nadmiar, jak i na niedobór odpowiedniej ilości wody czy wilgoci w powietrzu. Kwiaty należy podlewać regularnie – w sposób ściśle dopasowany do stanowiska, na jakim rosną kwiaty. Ich podłoże powinno być zawsze wilgotne, nie można jednak doprowadzać do sytuacji, w której będzie ono przelane czy nawet zalane. Przed utratą nadmiaru wilgoci kwiaty może uratować zastosowanie odpowiedniej ściółki – np. kamieni.

Stosowanie się do wszystkich wyżej wymienionych rad sprawi, że uprawa clematisów zakończy się prawdziwym sukcesem.

Share