Świerk to drzewo iglaste należące do rodziny sosnowatych, do której zalicza się aż 35 gatunków roślin. Występujący naturalnie w Europie Środkowej i Północnej, preferuje chłodny i wilgotny klimat. W Polsce najczęściej spotykaną odmianą jest świerk pospolity.

Świerk jako doskonały dodatek do ogrodu

Podstawową zaletą świerków jest fakt, że są one zimozielone – oznacza to, że będą stanowić ozdobę otoczenia niezależnie od pory roku. Co więcej, charakterystyczny piętrowy układ ich gałęzi może wnieść bardzo wiele do estetycznej aranżacji otoczenia. Dzięki niemu świerk to doskonały kandydat na drzewo soliterowe, stanowiące główną dekorację ogrodu czy przydomowego trawnika. Z kolei świerk pospolity, który rośnie szybko i dobrze znosi przycinanie, doskonale sprawdzi się w charakterze żywopłotu.

Choć występują również w odmianach karłowatych, ich najpopularniejsze gatunki mogą osiągnąć nawet 50 m wysokości. Należy więc sadzić je głównie w dużych i przestronnych ogrodach – w przeciwnym razie po kilku latach mogą zacząć odcinać dostęp do światła innym roślinom w otoczeniu. Z tego samego powodu nie powinno się też sadzić ich zbyt gęsto ani zbyt blisko ścian czy ogrodzeń – z czasem ich rozrastające się gałęzie zaczną źle prezentować się w ograniczonej przestrzeni.

Utrzymywanie i pielęgnacja świerków

Niestety, świerki bardzo źle znoszą zanieczyszczone powietrze – dlatego ich hodowla ma sens głównie na przedmieściach i terenach wiejskich. Ponadto zazwyczaj potrzebują dużo światła, dlatego warto sadzić je w nasłonecznionych lub półzacienionych miejscach ogrodu – na całkowicie ciemnych stanowiskach będą bowiem narażone na infekcje grzybiczne, mogą też stracić kolor i zacząć ronić igły.

Pamiętajmy również, że świerki muszą być podlewane – jest to konieczne również w zimowe miesiące, o ile temperatura jest dość wysoka. W naturze najczęściej występują one w umiarkowanym klimacie, lubią też wilgotną glebę o zróżnicowanym odczynie pH. Dlatego, choć są dość tolerancyjne odnośnie rodzaju gleby, mogą źle znosić posadzenie w suchym i gliniastym podłożu.

Share