Piękny ogród to marzenie każdego właściciela domu. Obecnie w centrach ogrodniczych dostępnych jest wiele dekoracji ogrodowych i ciekawych, egzotycznych roślin, każdy więc może stworzyć ogród swoich marzeń. Ostatnimi laty bardzo modne stały się różnego rodzaju aranżacje roślinne umieszczone w ozdobnych donicach. Czym należy kierować się, szukając donic ogrodowych?

Wielkość

Każdy dobry sklep oferujący sprzedaż donic ogrodowych ma w asortymencie co najmniej ich kilkanaście różnych wielkości. Donica oczywiście nie może być za mała dla rośliny, którą planujemy w niej posadzić. W przypadku drzewek mogą się one po prostu przewrócić. Jednak, co ciekawe, może być zdecydowanie za duża. Bardzo modne w nowoczesnych ogrodach są ogromne donice, sięgające dorosłej osobie nad kolana,  których wysiewa się ozdobne trawy lub niewielkie kwiaty. W tym wypadku to donica przejmuje zdobną rolę, a nie posadzona w niej roślina. Donice nie powinny utrudniać poruszania się po ogrodzie.

Wytrzymałość

Na donicach ogrodowych nie warto oszczędzać. To produkt, który będzie stał na zewnątrz. Musi więc on cierpliwie znosić niesprzyjające warunki pogodowe. Donice do ogrodu powinny być ciężkie, by oprzeć się dużemu wiatrowi i wytrzymałe, by nie popękały gdy nadejdą silne mrozy. Nie warto inwestować w tanie plastiki, które po kilku dniach upalnego lata wyblakną na słońcu. Jeśli nie jesteśmy pewni, które donice nadają się do ogrodu, warto zapytać o to obsługi sklepu.

Wygląd

Kluczową kwestią jest także wygląd donic. Powinny one pasować do charakteru ogrodu. Do tradycyjnych domów świetnie pasują donice ceramiczne, drewniane i stylizowane na wiklinowe. Z kolei do domów nowoczesnych – kamienne, o surowych i prostych kształtach. Jeśli decydujemy się na zakup donic w kolorach, nie przesadzajmy z ilością odcieni, aby pstrokate barwy nie przyćmiły naturalnego uroku roślin. Część osób decyduje się też na zakup donic podświetlanych światłem LED, które dodają ogrodowi romantycznego wyglądu.

Share