Kto z nas nie marzy o pięknym ogrodzie, w którym można się zrelaksować i wypocząć? Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem przydomowej przestrzeni z pewnością chcesz, aby była ona stylowo zaaranżowana i pełniła funkcję wizytówki Twojej posesji. Żeby osiągnąć ten cel możesz wybrać dwie drogi: skorzystać z usług profesjonalisty, który wykona projekt ogrodu od „A do Z” lub zająć się tym samemu. No dobrze, a co jeśli masz już ogród pełen bujnej roślinności, z wypielęgnowanym trawnikiem, ale w dalszym ciągu czegoś w nim brakuje? Chciałbyś w jakiś sposób go ozdobić? Postawić kropkę na „i”? Tu z pomocą mogą przyjść różnego rodzaju rzeźby i figurki ogrodowe. Jakie wybrać, aby nie przesadzić? Odpowiedzi na to i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Rodzaje rzeźb i figurek ogrodowych

Zanim zdecydujesz się na wybór dekoracji do swojego ogrodu warto zapoznać się z dostępnym na rynku asortymentem. Być może uda Ci się znaleźć inspirację dla siebie. Rodzajów rzeźb i figurek ogrodowych jest wiele. Możesz wybierać spośród setek wzorów. Elementy kojarzące się ściśle z przyrodą to najpopularniejszy motyw, jeśli chodzi o ozdoby ogrodowe. Znajdziesz bowiem mnóstwo figur zwierząt, ptaków, a nawet grzybów. Jeśli marzy Ci się nadanie swojemu ogrodowi romantyzmu z powodzeniem znajdziesz rzeźby ogrodowe przedstawiające rozkoszne, pulchne cherubinki. Być może wolisz klasyczne rozwiązania? Wybierz zatem rzeźby stylizowane na antyczne posągi.

Jak dobierać rzeźby i figurki, aby ogród nie wyglądał kiczowato?

No dobrze – wiesz już co znajdziesz w asortymencie ozdób ogrodowych. Teraz warto się zastanowić jak skomponować figurki lub rzeźby, aby całość nie wyglądała zbyt groteskowo i eklektycznie. Na tym polu bardzo łatwo bowiem otrzeć się o kicz i przesadę. Jeśli chcesz ozdobić ogród w niebanalny sposób, jednocześnie zachowując dobry gust, trzymaj się kilku prostych zasad. Po pierwsze często mniej znaczy więcej. Unikniesz wrażenia bałaganu i zagracenia jeśli do swojego ogrodu wybierzesz odpowiednią ilość ozdób. Załóżmy, że decydujesz się na motyw zwierzęcy. Nie utykaj zatem zwierząt wszelkiej maści w każdej wolnej przestrzeni. Lepiej, aby stanowiły detal. Obok oczka wodnego postaw czaplę, zza krzaczka niech nieśmiało wygląda jeż, a w oddali może także „paść się” mały jelonek. I to wystarczy. Jeśli decydujesz się na figury zwierząt z polskich lasów raczej nie łącz ich z egzotyczną pumą. Unikaj także rzeźb lub figur zachowanych w zupełnie innym stylu. Jeśli spodobała Ci się złota żaba dobierz ptaki w tym samym kolorze. Podsumowując: zachowaj umiar i jeden styl, a Twój ogród zachwyci niejednego gościa.

Share