Niewiele osób wie, ale w Polsce, przy odpowiedniej pielęgnacji, można hodować wiele tropikalnych roślin, nawet z innego klimatu. Wiele egzotycznych gatunków może z powodzeniem rosnąć w naszym klimacie. Jest to także świetny pomysł na urozmaicenie i wzbogacenie gatunkowe ogrodu. Palma czy eukaliptus z pewnością nadadzą mu oryginalności i wyjątkowości. Rośliny z różnych zakątków świata zapewnią zielonemu zakątkowi powiew egzotyki.

Jakie egzotyczne rośliny można hodować w ogrodzie?

Na początku warto zaznaczyć, że nie każda egzotyczna roślina będzie rosła samodzielnie. Tropikalne gatunki, aby z powodzeniem rozkwitać w naszym klimacie, potrzebują odpowiednich warunków i starannej pielęgnacji. Większość z nich potrzebuje dużej wilgotności powietrza, dlatego należy pamiętać o regularnym podlewaniu i zraszaniu. Tropikalne rośliny ogrodowe muszą się także znajdować w bardzo nasłonecznionym miejscu. Co prawda w okresie wiosenno-letnim nie jest to takie skomplikowane, to podczas niższych temperatur należy je zabezpieczyć. 

Bardzo popularnym drzewem, które może rosnąć także w naszym kraju, jest pochodzący z Australii i Tasmanii eukaliptus. Jest to roślina, która jest zielona przez cały rok i może osiągać nawet kilkadziesiąt metrów wysokości, jednak w polskim klimacie nie osiągnie takich rozmiarów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby hodować go w donicach, a zimą w pomieszczeniach. W ogrodzie można także hodować niektóre gatunki palm, które są mrozoodporne. Niemniej jednak jest to roślina bardzo trudna w uprawie i wymaga nadzwyczajnego traktowania. Ciekawym rozwiązaniem może być też bambus, a właściwie jego przystosowane gatunki. Jest to jedna z najszybciej rosnących roślin na świecie, a ich uprawa nie jest bardzo wymagająca.

Share