W stacjonarnych i internetowych sklepach ogrodniczych ogromnym powodzeniem cieszy się sprzedaż roślin domowych. Nie dzieje się tak bez powodu – każdy przecież chce ozdobić swój salon, sypialnię, gabinet czy kuchnię. Rośliny domowe sprawiają ponadto, że w mieszkaniu można poczuć się naprawdę swojsko. Sama decyzja o zakupie roślin domowych nie wystarczy. Oferta sklepów ogrodniczych jest na tyle szeroka, że łatwo się w niej pogubić. Jakie zatem rośliny wybrać?

Historia roślin domowych

Na posiadanie w swoich domach roślin doniczkowych decydowali się już mieszkańcy starożytnego Egiptu. W XVII wieku do bogatych europejskich domów zaczęły trafiać również rośliny z innych kontynentów: hortensje, fuksje, kaktusy, pelargonie i palmy. W kolejnym wieku rośliny domowe zaczęli uprawiać również mieszczanie. W domach osób uboższych rosły aspidistra i lipki pokojowe. Bogatsi mieszczanie pozwalali sobie na oleandry, kamelie, wawrzyny i azalie.

Efektowne duże rośliny domowe

Wiele osób decyduje się na zakup niewielkich kwiatków. Jednak warto wiedzieć, że duże rośliny doniczkowe są o wiele bardziej efektowne i reprezentacyjne. Rozłożysta roślina w ceramicznej donicy doskonale sprawdzi się zatem w salonie, pokoju dziennym, hallu, a nawet większej sypialni. Ogromnym powodzeniem wśród tego rodzaju kwiatów cieszą się figowce i palmy.

Jakie kwiaty do kuchni?

Inaczej sytuacja wygląda, gdy dokonujemy wyboru roślin domowych do kuchni. Tu właśnie sprawdzą się niewielkie kwiaty doniczkowe. Mieszczą się one bez problemu na kuchennych parapetach lub małych półkach. Wybierając rośliny do kuchni trzeba zdecydować się na takie, które będą dobrze czuły się w pomieszczeniach o dużej wilgotności.

Zdrowe rośliny domowe

Kwiaty doniczkowe to nie tylko ozdoby. Doskonale oczyszczają powietrze, niwelując zawartość alergenów, toksyn i nieprzyjemnych zapachów. Sprzyjają koncentracji, walce z alergiami i dotleniają organizmy osób przebywających w pomieszczeniach. Przyczynią się zatem do poprawy zdrowia i poczucia komfortu wszystkich domowników.

Share