Sezon ogrodowy w pełni – czas zadbać o ogród. Wiele się mówi o prewencji w ogrodzie ale to, tak naprawdę ta cała prewencja?

Prewencja roślin ogrodowych nic innego jak wcześniejsze zapobieganie inwazji „szkodników” na roślinach.

Oferta środków jest ogromna i może nas trochę czasem przytłaczać.

My podzielimy je sobie na 3 podstawowe grupy:

  • Grzybobójcze
  • Owadobójcze
  • Naturalne

Zaczniemy od GRZYBOBÓJCZYCH:

Są to wszystkie środki, które zapobiegają rozwojowi chorób grzybicznych roślin.

Tu możemy polecić środki takie jak:

Miedzian 50WP 300x300 - Prewencja ogrodowa!

Miedzian 50 WP

Do stosowania  w amatorskiej uprawie drzew owocowych niskopiennych oraz roślin warzywnych w ogrodach działkowych i przydomowych.

Substancja czynna: miedź w postaci tlenchlorku miedziowego

Środek w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej działającej powierzchniowo. Poprzez oprysk rośliny jony miedzi dostają się do zarodników grzybów chorobotwórczych blokując ich rozwój. Produkt ten można śmiało stosować przy uprawach ekologicznych. Środek stosowania wyłącznie punktowego przy użyciu opryskiwaczy ręcznych.

Siarkol 80 WP

Tak samo jak Miedzian 50 WP idealnie nadaje się przy uprawach roślin takich jak: drzewka owocowe, warzywa, winorośl, chmiel, burak cukrowy, porzeczki, agrestu, maliny, borówki, truskawki, roślin ozdobnych (rośliny krzewiaste, byliny), roślin zielarskich (rumianek, lubczyk.

Również posiada formę proszku do sporządzania zawiesiny.

Substancja czynna: siarka – 80%

Target Pomidor 300x300 - Prewencja ogrodowa!

Curzate CU 49,5 WP

Kolejna pozycja firmy TARGET.

Do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w amatorskiej uprawie pomidora i ogórka w ogrodach działkowych i przydomowych. Jest to środek, który możemy z powodzeniem stosować w tunelach.

Substancja czynna: cymoksanil (związek z grupy iminoacetylomoczników) – 45g/kg, miedź ( w postaci tlenochlorku miedzi) – 450g/kg

Teraz przejdziemy do środków OWADOBÓJCZYCH:

Środki owadobójcze (insektycydy)

– to rodzaj pestycydów, które służą do zwalczania szkodników w uprawach i tym samym ochrony roślin.

Przedstawimy parę naszych propozycji takich jak:

Promanal 60 EC

Środek owadobójczy przeznaczony do stosowania na drzewach i krzewach owocowych oraz ozdobnych. Stosowany w postaci oprysków działa kontaktowo ze szkodnikiem. Substancja czynna preparatu pokrywa szkodniki cienką warstwą co utrudnia im oddychanie, co prowadzi do uduszenia się szkodnika. Promanal zwalcza tylko stadia zimujące szkodników, najczęściej jaja lub wczesne stadia larwalne. Nie nadaje się on zaś do zwalczania form dorosłych w pełni sezonu wegetacyjnego.

Substancja czynna: olej parafinowy.

substra naturen - Prewencja ogrodowa!

Multi insekt

Preparat firmy Substral przeznaczony nawet do domowych oprysków. Nie nadaje się jednak do roślin z delikatnymi liśćmi jak: paprocie, bluszcz, gwiazda betlejemska, cyklamen, fiołek afrykański. Można stosować na kwiatach, owocach, warzywach (ziołach). Opryskane owoce można spożywać już w tym samym dniu – karencja 12H.  Unikać oprysku pąków kwiatów.

Ostatnia grupą, jaka nam została to naturalne środki ochrony.

Lecitec

Naturalny produkt grzybobójczy, w składzie którego możemy znaleźć specjalną mieszankę lecytyn. Substancje aktywne zawarte w mieszance są bezpieczne dla środowiska naturalnego i dla ludzi.

Substancja czynna: lecytyna

Evasiol

Jest środkiem działającym nie tylko grzybobójczo ale jednocześnie chroni nasze rośliny przed przymrozkami, odżywia liście i owoce. Wzmacnia odporność, działa jako antystresor. Brak okresu karencji w stosowaniu środka.

Substancja czynna: wyciąg ze skrzypu polnego 2g/litr.

tablice na szkodniki 300x300 - Prewencja ogrodowa!

Lep do drzew (5m) BROSS

pułapka na szkodniki występujące na drzewach ozdobnych i owocowych w formie dwustronnej taśmy z klejem. Mocowana na pniu drzewa stanowi barierę mechaniczną dla gąsienic, mrówek i innych szkodników drzew. Preparat nie zawiera chemicznych środków owadobójczych, nie jest środkiem ochrony roślin.

Tablice lepowe żółte.

Kolejny produkt działających na zasadzie „lepów”.  Tablice są pokryte klejem odpornym na niekorzystne warunki atmosferyczne. Długotrwałe działanie –  wymieniać po zapełnieniu owadami lub co 3 miesiące. Produkt nie zawiera chemicznych środków owadobójczych, nie jest środkiem ochrony roślin.

Buxatrap

Nowość na rynku. Pułapka feromonowa na ćmę bukszpanową. Komplet zawiera pułapkę do zawieszenia wraz z feromowanmi zwabiającymi ćmy.

Tagi: , , , , ,
Share