Istnieje wiele różnorodnych roślin, które przeznaczone są do uprawy w ogrodzie. Są przede wszystkim ciekawym elementem dekoracyjnym, ale to nie jedyny powód, dla których warto sadzić i pielęgnować. Wiele z nich może również spełniać funkcje osłaniające, wyciszające, oczyszczające, a nawet użytkowe (np. drzewa i krzewy owocowe).

W tym artykule przedstawiamy i krótko charakteryzujemy najważniejsze grupy roślin ogrodowych.

Rośliny liściaste

Do tej kategorii możemy zaliczyć bardzo wiele gatunków i odmian roślin. Jest to największa grupa roślin ozdobnych w naszych ogrodach. Są to przede wszystkim różnorodne drzewa i krzewy, których cechą charakterystyczną są rzecz jasna liście – zielone, jedno- lub wielobarwne, o dużych lub małych blaszkach liściowych, lśniące, matowe, skręcane itd. Pod tym względem możliwości jest wiele, więc można wybrać odpowiednią roślinę liściastą stosownie do własnych potrzeb i upodobań. Oprócz tego rośliny liściaste bardzo często wyróżniają się ozdobnymi kwiatami i dają smaczne owoce.

Wybierając rośliny liściaste, w tym przede wszystkim drzewa i krzewy, należy zadać o odpowiednie stanowisko w ogrodzie. Ta kwestia w dużej mierze zależy od preferencji danego gatunku. Zaletą jest stosunkowa łatwość uprawy roślin liściastych i duża tolerancja na zanieczyszczenia, więc często usytuowane są nawet w okolicy ruchliwych dróg.

Rośliny iglaste

To bardzo chętnie wybierana grupa roślin ozdobnych w naszych ogrodach. W przypadku większości gatunków najważniejszą zaletą są małe wymagania uprawowe, dobre dostosowanie do panującego w naszym kraju klimatu oraz mała podatność na choroby i szkodniki. Bardzo ważną zaletą roślin iglastych jest również tzw. zimozieloność, czyli zdolność utrzymywania zmodyfikowanych liści (igieł) w okresie zimowym.

Rośliny iglaste dostępne są w wielu gatunkach o różnych kształtach, barwach, sile wzrostu czy ulistnieniu.

Rośliny wodne i bagienne

Są to różnorodne gatunki roślin przeznaczonych do uprawy bezpośrednio przy lub w akwenach wodnych. W ogrodach najczęściej występują przy oczkach wodnych lub stawach. Do tej kategorii zaliczamy różnego rodzaju rośliny zalegające głębię zbiornika lub najbliższą, brzegową część ogrodu wodnego. Wprowadzenie do ogrodu różnych gatunków roślin wodnych pozwala na tworzenia bardzo oryginalnych kompozycji.

Wrzosy i wrzośce

Zaliczane są do jednej z najpiękniejszych grup roślin ogrodowych. Wyróżniają się walorami ozdobnymi i pozwalają na tworzenie oryginalnych aranżacji przez cały rok. W naszym klimacie rosną przede wszystkim niskie krzewinki, krzewy, a w sprzyjających warunkach również niewielkie drzewa.

Share