Estetyczny ogród wymaga starannej i systematycznej pielęgnacji, czyli pielenia, przycinania i nawożenia roślin, ale również odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni. O ile stosunkowo łatwo można tworzyć kompozycje na klombach i rabatach, o tyle trudniejsze jest projektowanie w pionie.

Pnącza – rozmaitość gatunków i form

Pnącza to charakterystyczne rośliny, które cechuje wyjątkowa ekspansywność. Pomimo swojej nazwy nie muszą one rosnąć na pergolach, ścianach budynków czy pniach drzew, bowiem równie intensywnie rozwiną się na ziemi. Niestety w takiej postaci nie zaprezentują swojego piękna i nie będą tak obficie kwitły. Wiele takich roślin ma kwiatostany wymagające sporo miejsca. Szczególną cechą pnączy jest też miękka łodyga, dzięki której mogą się dowolnie owijać na każdej podporze. To doskonały materiał do tworzenia pionowych kompozycji z wykorzystaniem uschniętych pni, palików i konstrukcji drewnianych, na których pnącza stworzą piękne zielone zadaszenia. To również gatunki o bardzo dużej różnorodności – zarówno co do wielkości, kształtów i kolorów liści, jak i do bogactwa kwiatów. Począwszy od bujnego bluszczu, przez delikatne klematisy o wielkich kwiatach, po spowitą gronami glicynię pnącza są idealnymi roślinami do aranżacji ogrodu.

Możliwości aranżacyjne pnączy

Rośliny pnące można ogólnie podzielić na owocujące oraz kwitnące. Do pierwszej grupy zalicza się m.in. winorośl, a także fasola i groch. Tego typu gatunki uprawiamy głównie dla plonów w postaci winogron czy strączków wykorzystywanych w kuchni. Typowo ozdobne pnącza to idealne rośliny do tworzenia naturalnych ścianek osłaniających śmietniki, place zabaw, strefy grilla, a także do oplatania ażurowych altanek. Jednym z ciekawych pomysłów jest budowanie otwartych garaży, których ściany i dach wypełnione są kwitnącymi łodygami.  Do ciekawych aranżacji zaliczają się też te z udziałem pnących odmian róż. Można z nich formować dowolne kompozycje, umieszczając je na odpowiedniego kształtu podporach. Tworzenie takich aranżacji umożliwia prowadzona przez nasz sklep sprzedaż pnączy. Świerklaniec w powiecie tarnogórskim to miejsce, w którym działa nasze centrum ogrodnicze. Obok glicynii sprzedajemy też różne odmiany milinu, klematisy, wiciokrzewy oraz inne ciekawe gatunki.

Share