Posiadając w domu zwierzęta, dzieci uczą się jednocześnie większej tolerancji do odmienności, różnic w funkcjonowaniu organizmów żywych, odpowiedzialności. Dobrym pomysłem może okazać się kupno dziecku akwarium. Zobaczmy zatem jaki typ naczynia kupić? Jakie dobrać akcesoria akwarystyczne na początek przygody z rybkami?

Dlaczego warto wychowywać dziecko wśród zwierząt?

Dziecko ma szansę nauczyć systematyczności, cierpliwości i opiekuńczości. Akwarium z rybkami nie jest zbytnio obciążające dla dzieci, a jednocześnie pozwalają obserwować im podwodne życie świata roślin i zwierząt. Zaletą posiadania rybek jest też fakt, że nie trzeba ich wyprowadzać na spacery, sprzątać kuwet, co ma niebagatelne znaczenie w czasie wyjazdów za miasto, czy na wakacje. Choć pracy przy nich nie ma dużo, warto, decydując się na akwarium, zdawać sobie sprawę, że w codziennej opiece nad nimi będzie potrzebna również pomoc dorosłego.

Jak wyposażyć pierwsze akwarium dla dziecka?

Pierwszym krokiem jest wybór miejsca, gdzie stanie akwarium. Na pewno należy unikać kaloryferów i przeciągów, czy też miejsc mocno nasłonecznionych. Nawet mały zbiornik po zagospodarowaniu go w odpowiednie akcesoria będzie sporo ważył, dlatego miejsce pod akwarium musi być stabilne i wystarczająco duże — dobrane pod wielkość zbiornika. Na początek nie warto decydować się na akwarium morskie, gdyż jest ono sporo trudniejsze w codziennej eksploatacji. Wybierając wielkość naczynia, warto stosować się zasady, że na jedną rybkę powinno przypadać ok. 5 l wody. Czyli w akwarium 25 l można hodować 5 rybek.

Warto unikać zbytniego „rozdrobnienia” gatunkowego i założyć hodowlę maksymalnie 3 gatunków rybek, bądź po prostu, np. 5 szt jednego gatunku. Każda rybka może bowiem potrzebować innych warunków do życia czy temperatury. Poza naczyniem warto dokupić do “zestawu startującego” filtr do wody, napowietrzacz, oświetlenie, testy pH wody, grzałkę z termostatem, a także termometr, rośliny akwariowe i podłoże.

Share