Lato to okres intensywnego wzrostu oraz czas kwitnienia lub przygotowania do późniejszego kwitnienia wielu gatunków roślin ozdobnych w tym tych kwitnących jesienią bądź wiosną. Odpowiednia pielęgnacja ogrodu w lecie będzie decydować o dalszym wyglądzie i obfitości kwiatów w przyszłości. W dzisiejszym wpisie opiszemy najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne, które powinny być wtedy wykonane, aby zapewnić roślinom jak najlepsze warunki do wzrostu i kwitnienia. Piękne i zadbane rośliny będą tworzyć bujny ogród, który będzie doskonałym miejscem relaksu i ucieczki od uporczywego słońca w męczące upalne dni. Przed nastaniem uciążliwych upałów, wybierzmy się do centrum ogrodniczego i wyposażmy w odpowiedni sprzęt oraz preparaty.

O czym nie możemy zapomnieć latem?

Latem w ogrodzie jest dużo pracy. Najważniejsze jest jednak regularne podlewanie roślin. Pamiętajmy o tym szczególnie w upalne dni, kiedy słońce bezlitośnie świeci, a gleba bardzo szybko ulega wysuszeniu. Jeżeli nie będziemy tego robić systematycznie, to nasze rośliny szybko zaczną tracić wigor. Ich liście stracą swoją jędrność i zaczną obsychać. Letnie podlewanie powinno być wykonywane rano albo wieczorem. Za wszelką cenę unikajmy podlewania ogrodu w godzinach, kiedy na niebie silnie operuje słońce. Starajmy się podlewać rośliny obficie, pamiętając, że zbyt krótkie podlewanie może spowodować, że rośliny będą rozwijać korzenie tylko płytko pod powierzchnią ziemi, co sprawi, że będą mniej odporne na susze.

Najważniejsze letnie zabiegi pielęgnacyjne:


Przycinanie krzewów – na początku lata musimy zająć się przycinaniem krzewów, które kwitły wiosną.


Odchwaszczanie – ten zabieg musimy wykonywać regularnie przez całe lato. Odchwaszczamy zarówno trawnik, jak i rabaty.


Usuwanie przekwitłych kwiatostanów – robimy to na bieżąco. Usuwając przekwitłe kwiaty, sprawiamy, że nasze rośliny będą dłużej kwitły.


Dzielenie byliny – jeżeli chcemy rozmnożyć rosnące w ogrodzie byliny albo je odmłodzić, podzielmy je. Najlepszym okresem na tego typu operacje jest lato. To wtedy najbezpieczniej jest dzielić byliny, które nie kwitną. 


Nawożenie roślin ozdobnych – jeśli wiosną stosowaliśmy tradycyjne nawozy mineralne, to w czerwcu powinniśmy powtórzyć ten zabieg. Zasilmy nasze rośliny nawozem wieloskładnikowym, który pobudzi je do bujnego kwitnienia.

 

Share