Szczepienie drzewek pozwala na zapanowanie nad ostateczną wielkością rośliny. Jeżeli mamy w ogrodzie ograniczoną przestrzeń do wykorzystania, to idealną propozycją będą właśnie szczepione drzewka lub krzaki.

Proces szczepienia roślin to połączenie dwóch różnych fragmentów żywego roślinnego materiału, tak żeby powstał jeden spójny organizm. Górny element nazywamy zrazem, a dolny to podkładka. Większość szczepionych drzewek ma widoczny punkt szczepienia w formie wyraźnego zgrubienia – znajduje się on u podstawy pnia. Podkładka nadaje roślinie wysokość i jest odpowiedzialna za jej tempo wzrostu, zraz to pożądana przez nas roślina o walorach ozdobnych lub odmiana owocująca.

Pielęgnacja gatunków szczepionych różni się znacznie od pielęgnacji zwykłych drzew. Jak o nie prawidłowo dbać?

właściwe stanowisko
Tak samo jak ich duzi krewniacy, drzewka szczepione potrzebują odpowiedniego stanowiska. W zależności od wymagań danego gatunku i odmiany będą potrzebowały mniej lub więcej słońca czy odpowiedniej gleby.

nawożenie i podlewanie
Odpowiednie nawożenie i podlewanie zapewni im bujny wzrost oraz kwitnienie.

korygowanie kształtu korony
Bardzo ważne jest odpowiednie przycinanie korony, co skłania roślinę do rozgałęziania się i stopniowego zagęszczania. Skracamy pędy wyrastające poza obrys korony, uzyskując dzięki temu ładny pokrój rośliny. Najlepiej robić to w okresie bezlistnym.

usuwanie odrostów
Może się zdarzyć, że w miejscu szczepienia albo u podstawy rośliny zaczną wyrastać odrosty. Należy je jak najszybciej usunąć, aby nie zdominowały rośliny i nie zagłuszyły pędów szczepionej odmiany.

palikowanie pnia
Niektóre gatunki wymagają przywiązania pnia do palików, które zapewnią drzewku stabilizację.

owijanie na zimę
W przypadku młodych drzewek lub gatunków szczególnie wrażliwych na przemarznięcie (np. klony palmowe) należy zabezpieczyć miejsce szczepienia na zimę. Wystarczyć owinąć je agrowłókniną, jutą bądź innym materiałem, który będzie przepuszczał powietrze.

Share