Nowoczesne ogrody, urządzane ręką wytrawnych, zawodowych projektantów zieleni przypominają rysunek techniczny, w którym każda linia krawężnika, alejka i klomb mają swoje idealnie przypisane pozycje. Mimo niepodważalnej estetyki, w takich miejscach często brakuje świeżości i dzikości natury.

Czym jest ogród naturalny?

Cechą, która przyciąga uwagę w naturalnym ogrodzie jest jego pozorne zaniedbanie. Wynika ono z rodzaju wybieranych roślin i zapewnianej im swobody wzrostu. Wprawne oko ogrodnika dostrzeże jednak w takiej aranżacji wiele elementów, które wprowadzają swoistą dyscyplinę do dzikości natury. Podstawowym założeniem ogrodu naturalnego jest wykorzystanie w nim gatunków właściwych dla lokalnego środowiska. W polskich warunkach klimatycznych w naturalnym ogrodzie nie znajdzie się różaneczników, magnolii czy hortensji, ale rodzime margerytki, bratki i kaczeńce. Wybierając rośliny, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich wymagania. Pomimo dobrej aklimatyzacji wynikającej z przynależności do naszej strefy klimatycznej poszczególne odmiany mają swoje upodobania. Wybór słonecznego czy zacienionego stanowiska, rodzaju gleby, nawodnienia ma kardynalne znaczenie dla piękna ogrodu. W doborze istotna jest też zasada stopniowania wysokości roślin, które dzięki temu nie będą sobie przeszkadzać i ograniczać nawzajem dostępu światła.

Dekoracje, instalacje i ścieżki

W projektowanym ogrodzie wszystko powinno być jak najbardziej naturalne. Oznacza to, że do minimum powinniśmy ograniczyć ingerencję tworzyw sztucznych, cementu i stali. Ekspansywne rośliny można ograniczać, budując niewysokie murki z kamieni polnych lub ustawiając plecionki z wikliny. Na ścieżkach najlepiej sprawdza się ściółka lub próchnica. Osoby potrzebujące większego komfortu mogą sięgnąć również po kamienie lub wytrzymałe drewno. Projektowanie ogrodów naturalnych wymaga też uwzględnienia instalacji wodnej. Najprostszym i zarazem najlepiej komponującym się elementem jest niewielkie oczko wodne o nieregularnym kształcie. Atutem takiej instalacji będzie zmienna głębokość, która umożliwi uprawę roślin wodnych i bagiennych – lubiących odmienne warunki. Warto też pomyśleć o wyborze roślin, których atrakcyjność nie zmienia się wraz z porami roku. Poza tym, owoce głogu, dzikiej róży czy berberysu zaproszą do ogrodu ptaki i małe zwierzęta.

Share