Cytrusy zawdzięczają swoją popularność niezwykłym, orzeźwiającym zapachom oraz efektownemu  ożywiającego otoczenie wyglądowi. Dzisiaj można je hodować również w doniczkach w bardzo wielu odmianach, ponieważ drzewka cytrusowe stały się ogólnodostępne w centrach ogrodniczych. Najważniejszą cechą, która przyciąga do nich amatorów ogrodnictwa, jest to, że rodzą pięknie pachnące i wartościowe owoce. Rozwinęła się także lista konkretnych odmian drzewek cytrusowych, które można samodzielnie wyhodować. Zmieniła się również świadomość kupujących, którzy nie chcą ograniczać się do gatunków cytrynowych i pomarańczowych, ale szukają czegoś, co wprowadzi do ich otoczenia więcej egzotyki. 

Rośliny cytrusowe bardzo łatwo się mieszają i tworzą nowe odmiany, dlatego geneza wielu gatunków jest trudna do ustalenia. Ze względów na rozmiary drzewek najczęściej wybierane są kalamondyna, limonella i kumkwat. Są to karłowate, ale rozłożyste krzewy z dużą ilością małych owoców. Takie drzewko zachęci z pewnością każdego, kto rozpoczyna swoją przygodę z sadzeniem roślin. Małe, słodkie owoce, z których można zrobić deser lub domową nalewkę z pewnością będą źródłem satysfakcji i dalszych poszukiwań ogrodniczych. 

Satysfakcja z samodzielnej hodowli drzewek cytrusowych

Wśród innych popularnych drzewek cytrusowych znajdują się cytryna właściwa oraz cytryna Meyera. Druga z nich jest skrzyżowaniem cytryny oraz pomarańczy lub mandarynki. Jest ona o wiele słodsza od powszechnie znanej nam cytryny, posiada cieńszą skórkę o lekko pomarańczowym zabarwieniu. Dużym zainteresowaniem cieszy się także cytranga, przede wszystkim ze względu na swoje potrójne, zielone przez cały okres roku liście. Roślina ta stanowi przede wszystkim ciekawą ozdobę wnętrza. Ze względu na swoje szerokie zastosowanie w kuchni coraz popularniejszy staje się także grapefruit lub pomelo zwane inaczej pomarańczą olbrzymią.

Wiele z często wybieranych gatunków drzewek cytrusowych jest kupowanych w wersji małych, karłowatych krzewów, które można hodować w domowej doniczce, ale są one również dostępne w formie wysokich dwumetrowych drzew, których uprawa wymaga odpowiednio dostosowanej oranżerii. Amatorzy cytrusów mają dostęp do szerokiej gamy roślin o pięknych zapachach, doskonałym smaku czy leczniczych właściwościach, które mogą oni dostosować do warunków, którymi dysponują. 

Share