Prawdopodobnie większość ludzi ciągnie do zieleni. Jednak nie każdemu dane jest mieszkać w domu jednorodzinnym z pięknym ogrodem. Mieszkańcy blokowisk, którzy posiadają balkony, starają się wyczarować namiastkę własnego ogrodu właśnie na nich. Ci, którzy marzą o minimalistycznym ogródku, mogą uzyskać podobny efekt, sadząc na balkonie gatunki bylin zimozielonych oraz kwitnących.

Łatwa pielęgnacja

Najwięcej fanów mają gatunki zimozielone. Są niekłopotliwe w utrzymaniu, wyglądają efektownie o każdej porze roku, a do tego są niedrogie. Nie tworzą ferii kolorów i kształtów, lecz schludną, minimalistyczną ozdobę. Świetnie radzą sobie w mocnym słońcu oraz podczas przymrozków. Wybierając gatunki zimozielone takie jak rozety rojników możemy być pewni, że nasz balkon przez wiele lat ozdabiać będzie „górska” roślinność, rodem ze skalniaka. Siła tych roślin tkwi w ich liściach. Magazynują one w nich wodę i składniki odżywcze, dzięki czemu świetnie radzą sobie nawet podczas największych upałów. Warto zastanowić się też nad zakupem rozchodników, miniaturowych iglaków oraz, oczywiście, bylin kwitnących. Byliny ożywią skalniak kwiatami, dodadzą mu charakteru i nieco złagodzą jego surowość. Byliny mają niestety większe wymagania, lecz można je sezonowo wymieniać. Sprzedaż bylin skalnych w doniczkach jest bardzo popularna w wielu centrach ogrodniczych.

Pielęgnacja roślin

Balkonowy „skalniak” najlepiej jest posadzić w sporej doniczce z otworami odpływowymi. Wrażliwym roślinom warto zapewnić trochę cienia, np. kamiennymi dekoracjami. Aby ograniczyć parowanie wody z ziemi, warto podsypać je żwirem, korą lub szyszkami. Podłoże pod balkonowy skalniak musi być przepuszczalne i lekko kwaśne. „Skalniaka” nie podlewamy zbyt często i obficie. Lepiej zniesie on lekkie przesuszenie niż zalanie. Ziemia powinna być lekko wilgotna. Na wiosnę rośliny warto wesprzeć nawozem z biohumusu i świeżą ziemią. Rośliny, które rozrastają się nadmiernie, należy przycinać, a przekwitłe i uschłe kwiaty usuwać.

Share