Magnolia to piękna roślina ozdobna, która ze względu na swój charakterystyczny urok jest często spotykana w przydomowych ogrodach. Szczególnie dobrze prezentuje się w okresie wiosennym, kiedy jest gęsto ukwiecona.

Hodowla i pielęgnacja magnolii w ogrodzie

Choć istnieje kilkaset odmian magnolii, w Polsce do najpopularniejszych należą te mające formę krzewów lub małych drzewek. Smukłe i wdzięczne, na wiosnę okrywają się mnóstwem kwiatów o dużych, rozłożystych płatkach, przez co przyciągają wzrok wszystkich przechodniów – dotyczy to zwłaszcza jedynej w swoim rodzaju magnolii nagiej lub urokliwej magnolii pośredniej.

Choć hodowla magnolii ma sławę trudnej i skomplikowanej, wbrew pozorom wystarczy przestrzegać kilku najważniejszych wymogów, by uzyskać w pełni zadowalający efekt. Przede wszystkim należy więc pamiętać, że magnolie najlepiej będą się czuły na nasłonecznionych stanowiskach z ograniczonym dostępem wiatru – wtedy rozkwitną najpiękniej i najgęściej. W razie konieczności mogą być posadzone w miejscach półzacienionych, tam jednak będą prezentować się mniej spektakularnie.

Nawożenie magnolii może przebiegać na dwa sposoby – pierwszy z nich to jednorazowe zastosowanie nawozu długodziałającego na przełomie marca i kwietnia. Inną metodą jest regularne nawożenie raz na dwa tygodnie z wykorzystaniem nawozów wieloskładnikowych. Należy rozpocząć je pod koniec marca i kontynuować aż do połowy lipca. Najlepsze efekty osiągniemy, stosując specjalistyczne nawozy do magnolii.

Oprócz tego należy pamiętać, że magnolie nie lubią suchego podłoża – warto więc w ramach zabezpieczenia zasypywać je gęsto korą.

W okresie zimowym należy osłonić młode magnolie przed mrozem – w tym celu należy owinąć je np. matami ze słomy. Warto również zabezpieczyć ich system korzeniowy, który jest płytki i podatny na uszkodzenia – zrobimy to, osypując wokół pnia kopczyk z kory. W miarę upływu lat krzewy będą cechować się coraz większą odpornością na chłód i mróz.

Choć magnolie należą do roślin ozdobnych, nie potrzebują przycinania. Zazwyczaj wystarczy więc ograniczyć się do usuwania gałęzi, które przemarzły podczas zimy.

Share