Lilie wodne to czarujące i efektowne kwiaty, które nadają oczku wodnemu wyjątkowego uroku. Dowiedz się, jak właściwie je pielęgnować.

Co warto wiedzieć o liliach wodnych

Choć zwyczajowo nazywamy je liliami wodnymi lub nenufarami, właściwa nazwa tych pięknych kwiatów to grzybienie (Nymphaea L.). Rośliny te występują w licznych odmianach różniących się między sobą m.in. wyglądem – kwiaty lilii mogą być białe, różowe, czerwone, żółte, pomarańczowe, a nawet fioletowe. Oprócz tego dzielą się również pod względem rozmiarów – jeżeli więc chcemy je hodować, powinniśmy dobrać odmiany, które będą dostosowane do wielkości zbiornika wodnego w naszym ogrodzie. Dokonując wyboru, pamiętajmy, że grzybienie powinny zajmować co najwyżej jedną trzecią powierzchni wody.

Warto wiedzieć, że tzw. odmiany karłowe mogą być uprawiane nawet w miskach czy doniczkach napełnionych wodą – nie musimy więc rezygnować z oczka wodnego, jeżeli nie posiadamy ogrodu.

Lilia wodna wymaga ciepłych, nasłonecznionych stanowisk. Może nie zakwitnąć, jeżeli będzie skryta w cieniu lub jeżeli temperatura będzie utrzymywać się poniżej 18 stopni. Dlatego oczko wodne nie powinno być osłonięte np. przez okoliczne drzewa – warto również dopilnować, by było stosunkowo płytkie, tak, by woda szybko nagrzewała się w słoneczne dni. Jednocześnie należy przy tym pamiętać, że każda odmiana tych pięknych kwiatów ma swoje własne potrzeby – zanim więc ustalimy ostateczne wymiary oczka wodnego, sprawdźmy opis i wymagania interesujących nas roślin.

Uprawa lilii wodnych

Nenufary mogą być sadzone w ażurowych koszach wypełnionych podłożem dla roślin wodnych zabezpieczonym przez materiał przepuszczający wodę. Pamiętajmy przy tym, że nie należy ich nawozić w tradycyjny sposób – nawóz rozpuści się w wodzie, co może doprowadzić do pojawienia się glonów. Dlatego powinniśmy stosować wyłącznie nawozy wolnodziałające, które trzeba umieścić blisko korzeni już w momencie sadzenia. Lepiej też nie sadzić lilii wodnych w bezpośrednim sąsiedztwie fontann – wilgotna mgiełka osiadająca na liściach jest dla nich szkodliwa.

Ponieważ zimą ogrodowe oczka wodne nieraz zamarzają w całości, na chłodne miesiące powinniśmy przenieść lilie wodne do domu – np. do piwnicy – i przechowywać w temperaturze powyżej 0 stopni.

Share