Chciałbyś posiadać piękny ogród, ale nie masz doświadczenia w uprawie roślin? Postaw na takie gatunki i odmiany, które, nie wymagają szczególnych umiejętności ogrodniczych i zapewniają doskonały wzrost w różnych okolicznościach. Do roślin tego rodzaju należą przede wszystkim łatwe w uprawie krzewy ozdobne. Sprzedaż krzewów ozdobnych oferuje m.in. Ogród Śląski.

Jakie krzewy ozdobne są najlepsze dla początkujących ogrodników?

  • Forsycja pośrednia – kwitnie wczesną wiosną – od marca do kwietnia. To krzew ozdobny, który doskonale ożywi szary o tej porze roku ogród. Wygląda bardzo efektownie, a jednocześnie jest odporny na niskie temperatury czy intensywne promieniowanie słoneczne.
  • Jaśminowiec wonny – obficie kwitnie, ma jasnokremowe kwiaty, które intensywnie pachną.. Kwitnie od maja do czerwca. Jest wytrzymały na mróz, lubi nasłonecznione miejsca. Nie ma dużych wymagań, jednak nie lubi zbyt suchej gleby.
  • Głóg dwuszyjkowy – to wysoki krzew ozdobny, kwitnący od maja do czerwca. Rośliny kwitną obficie, kwiaty są białe, różowe, czerwone lub bordowe. Pod koniec lata pojawiają się kuliste, czerwone owoce. Krzew ma bardzo niewielkie wymagania glebowe, jest długowieczny, odporny na mróz, suszę i zanieczyszczenia powietrza.
  • Hortensja ogrodowa – jej cechą charakterystyczną jest zdolność zmiany koloru kwiatów w zależności od kwasowości gleby i obecności ałunu glinowo-potasowego. Odczyn gleby można samodzielnie regulować, stosując odpowiednio dobrane nawozy. Kwitnie od sierpnia do września.
  • Berberys Thunberga – jest to dekoracyjny krzew o zielonych, żółtych, czerwonych lub pstrych liściach i owalnych, czerwonych owocach, które pojawiają się wczesną jesienią. Dobrze rośnie na żyznych, gliniastych glebach, ale toleruje też słabsze gleby, piaszczyste i zasolone.
  • Irga płożąca – to niewysoki, rozłożysty lub płożący się krzew. Przez całą zimę jest ozdobiony czerwonymi, błyszczącymi, okrągłymi owocami oraz drobnymi, zimozielonymi liśćmi. Preferuje gleby lekkie, przepuszczalne, wapienne. Może rosnąć na glebach kamienistych, suchych i dość dobrze znosi niedobór wilgoci, mróz, nasłonecznione stanowiska czy zanieczyszczania powietrza.
Share