Sadzenie drzewek owocowych nie jest trudne. Zanim jednak dokonamy zakupu i zabierzemy się do prac w ogrodzie, warto dowiedzieć się czegoś więcej o wpływie poszczególnych pór roku na różne gatunki. Dzięki temu będziemy mieli większe szanse na to, że drzewka się nie zmarnują.

Sadzenie drzewek na jesieni

Najwięcej gatunków drzewek sadzi się jesienią. Warto jednak pół roku wcześniej odpowiednio przygotować do tego glebę w swoim ogrodzie – porządnie ją odchwaścić i użyźnić. Dlaczego akurat jesień jest najlepszym momentem na sadzenie? Przede wszystkim dlatego, że ziemia jest wtedy bardzo wilgotna, co ułatwia drzewkom zakorzenienie się i dobrze się przyjmują. Gdy nadchodzi wiosna, mają one już rozbudowany system korzenny, który prężnie działa i mogą szybciej wegetować. Aby do tego doszło, należy jednak wziąć pod uwagę mrozoodporność poszczególnych gatunków. Jeśli jakiś gatunek jest wyjątkowo wrażliwy na niskie temperatury, lepiej posadzić go dopiero wiosną. Drzewka, które zdecydujemy się posadzić jesienią, należy odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem. Można to zrobić usypując wysokie kopce powyżej miejsca szczepienia, lub otaczając drzewka owocowe słomą. Gdy zima ma być naprawdę wietrzna i mroźna, najlepiej zabezpieczyć je specjalnymi osłonkami.

Sadzenie drzewek na wiosnę

Niektóre gatunki, zwłaszcza te nieodporne na mrozy, najlepiej jest sadzić wiosną. Przykładem takiego drzewka może być czereśnia lub wiśnia. Sadzenie rozpoczyna się, gdy tylko gleba odmarznie, by była jeszcze mocno nawilżona.  Jeśli wiosenna pogoda nie rozpieszcza nas deszczem, należy zadbać o regularne podlewanie drzewek.  Zawsze dobrze widziane są dedykowane dla danego gatunku nawozy i odżywki. Warto również dowiedzieć się czegoś więcej o prawidłowym przycinaniu drzewek. Dzięki temu nie tylko będą zdrowsze, ale również będą  wydawały piękniejsze i smaczniejsze owoce. Kupując dany gatunek drzewka, warto poradzić się sprzedawcy, jak najlepiej o nie dbać.

Share