Jodły to chętnie sadzone drzewa na polskich działkach. Lubimy je  za dekoracyjne igły i ciekawie wyglądające, wzniesione szyszki. Jodła ma około 50 gatunków. Jest drzewem bardzo odpornym na mróz, zanieczyszczenie powietrza, szkodniki i choroby. A do tego wszystkiego nie wymaga przesadnej pielęgnacji!

Sadzenie i cięcie jodły

Jodłę, jak i inne drzewka, sadzimy poza okresem zimowym, gdy przyjęciu się sadzonki nie grozi ani mróz, ani śnieg. Wtedy nie ma też problemu z rozkopywaniem zmarzniętej ziemi. Aby posadzić drzewko, powinniśmy wykopać dół o szerokości, długości i głębokości ok. 100 cm. Następnie delikatnie umieszczamy w nim sadzonkę, tak, aby znajdowała się na środku. Należy przy tym zwracać dużą uwagę na korzenie drzewka, aby ich nie uszkodzić. Korzenie zasypujemy, a ziemię wokół udeptujemy. Kolejnym korkiem jest obfite podlanie jodły. Aby pozostała ona w stabilnej pozycji, możemy zamontować odciągi lub podporę. Jodły zasadniczo nie trzeba ciąć. Drzewko ma swój charakterystyczny pokrój, musimy więc pilnować tylko, czy wiązanie podpory nie robi się za ciasne dla pnia z biegiem czasu. Niepotrzebne są również cięcia zachowawcze. Raz na jakiś czas warto usuwać suche gałęzie, a ewentualne zranienia (np. po ułamaniu gałązki) smarować maścią ogrodniczą.

Dalsza pielęgnacja

Jodła nie jest wymagającym gatunkiem, z jej pielęgnacją poradzi sobie nawet mało doświadczony ogrodnik. Ogranicza się ona w zasadzie do obfitego podlewania drzewka, zwłaszcza w suche i gorące lata. Nasza jodła będzie zdrowo rosła, jeśli raz na jakiś czas spulchnimy motyką glebę wokół niej, doceni też regularne odchwaszczanie. Warto też sprawdzać, czy drzewka nie zaatakowały przędziorki lub jakaś choroba. Drzewko dobrze jest kupić w znanym centrum ogrodniczym. Obsługa opowie nam wszystko o danym gatunku i poradzi, jak reagować na pojawiające się problemy. Wybierając drzewko, sprawdźmy, czy ma ono dobrze rozbudowany system korzenny, czy nie ma nim objawów chorób, ani tym bardziej – czy nie widać na nim śladów bytowania szkodników.

Share