Jasmin zywoplot 300x200 - Jaśminowiec – symbol pachnącego ogrodu!

Jaśminowce to szybkorosnące krzewy  o  nieregularnym pokroju. Dorastają od 1,2 do 2,5 m wysokości. Często spotykamy je w parkach i ogrodach pałacowych.

 

Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius)

Jaśminowiec ten w potocznym słownictwie błędnie nazywany jest jaśminem. Tak naprawdę te dwie rośliny niewiele mają ze sobą wspólnego.

Jaśminowiec wonny  jest rośliną z tej samej rodziny botanicznej co hortensja.  Charakteryzuje się pięknym zapachem kwiatów, skupionych w jednym miejscu po kilka sztuk. Białe kwiaty pojawiają się na krzewie w V i VI. Jaśminowiec nie jest gatunkiem wymagającym w uprawie. Jest odporny na suszę i gorsze warunki glebowe. Cięcie rośliny nadające regularny kształt, należy wykonać po kwitnieniu. Krzew co kilka lat wymaga gruntownego cięcia w celu odmłodzenia najstarszych pędów, dzięki czemu przyszłoroczne kwitnienie będzie jeszcze bardziej obfite.

 

O ofercie gospodarstw szkółkarskich dostępnych jest ok. 30 odmian jaśminowca. Poniżej prezentujemy trzy, które na tle pozostałych wyraźnie się wyróżniają.

snowbelle 300x286 - Jaśminowiec – symbol pachnącego ogrodu!

 

Odmiana „Snowbelle”

Powyższa odmiana o kwiatach białych, skupionych po kilka w jednym miejscu, dorastających do 6 cm średnicy.
W momencie kwitnienie, wygląda jak obsypany dużymi płatkami śniegu, stąd też jego nazwa.

 

Jasminowiec aureus1 300x239 - Jaśminowiec – symbol pachnącego ogrodu!

Odmiana „Aureus”

Odmiana „Aureus” –  jaśminowiec w tej odmianie to jeden z najbardziej wartościowych krzewów o żółtych liściach. Odmiana ta jest silnie pachnąca i  wymaga stanowisk o pełnym nasłonecznieniu. Najlepiej rośnie na glebach o odczynie pH obojętnym lub lekko zasadowym.

 

 

 

 

Najlepsza recenzja dla jaśminowców?

Są łatwe w uprawie, niewymagające, nadające się do każdego ogrodu. Rośliny bardzo wytrzymałe na mrozy!

Share