Jak przygotować ogród do zimy?

Jesień zbliża się dużymi krokami, temperatury stają się coraz niższe i zaczynają doskwierać roślinom. Tak samo, jak ludzie odczuwają zmiany temperatury, tak samo wrażliwe są na nie rośliny. Niektóre odmiany, takie jak na przykład drzewa i krzewy, są bardziej odporne na miesiące mrozów, niż delikatne kwiaty. Kiedy nastaje jesień, posiadacze ogrodów muszą zacząć przygotowywać się na nadejście zimy i stworzyć roślinom warunki sprzyjające dobremu przezimowaniu.

Osłanianie roślin

Wiele roślin wykazuje dużą odporność na mróz czy zimny wiatr. Jednak niektóre odmiany np. pochodzące z ciepłych krajów lub te, które sadzi się jesienią, potrzebują odpowiednich warunków do dobrego przezimowania. W tym celu osłania się je przed wiatrem. Trzeba jednak pamiętać, że rośliny osłania się, kiedy temperatura zaczyna oscylować w okolicy -5 stopni. Osłonienie rośliny wcześniej może przyczynić się do wystąpienia procesów gnilnych oraz stworzenia warunków sprzyjających pojawieniu się różnego rodzaju szkodników. 

Pnie drzew

Przygotowując do zimy ogród, w którym występują drzewa o gładkiej korze pnia, konieczne jest staranne ich zabezpieczenie. Zimą i jesienią temperatury są szczególnie zdradliwe i sprzyjają pękaniu pnia, w wyniku czego tworzą się rany na powierzchni drzewa, przez które to przedostają się wszelkiego rodzaju bakterie, zarodniki grzybów i wirusy. Drzewo zaczyna wówczas chorować, przez co wiosną i latem obrodzi w zepsute owoce lub całkowicie obumrze i konieczne okaże się jego wycięcie. Jednym ze sposobów na zapobieganie pękania kory drzewa jest posmarowanie pnia roztworem wapna ogrodniczego lub owinięcie go matą słomianą. W przypadku drzew owocowych zdecydowanie lepiej sprawdza się ta druga opcja. Wybór odpowiedniej metody powinien być uwarunkowany charakterem i potrzebami poszczególnej rośliny. 

Share