Pielęgnacja roślin to dla wielu osób wielka przyjemność i relaks. Jej skuteczność zależy jednak nie tylko od ilości prac, ale także od sprzętu i materiałów, którymi można gospodarować w ogrodzie. Przygotowując się do sezonu, zarówno początkujący, jak i zaawansowani ogrodnicy kierują swoje kroki ku sklepom ogrodniczym, w których spodziewają się znaleźć wszystko, czego potrzebują, a nawet więcej. Wszak producenci z branży nieustannie proponują nowe rozwiązania. Co decyduje o tym, że wybierają konkretny sklep i jaki asortyment musi on oferować, by wzbudzić zainteresowanie?

Szeroki asortyment

Klienci lubią mieć wybór. Bywa, że udając się do sklepu ogrodniczego po rośliny, sami do końca nie wiedzą, co chcą kupić. Dopiero na miejscu, oglądając dostępne produkty, podejmują decyzję o ich wyborze, nierzadko przy wsparciu pracownika, który doradzi, które rośliny będą odpowiednie i jak je pielęgnować. Podobnie jest ze sprzętem. Nie zawsze klienci mają wiedzę dotyczącą możliwości sprzętowych w zakresie koszenia trawników czy przycinania krzewów. Dobrze wyposażony sklep ogrodniczy powinien posiadać przynajmniej kilka produktów danej kategorii, aby klient miał możliwość wyboru.

Nie tylko rośliny

W sklepie ogrodniczym klienci szukają nie tylko roślin i krzewów, oraz artykułów z nimi ściśle związanych, ale również produktów pokrewnych. Ich przykładem są grille i akcesoria, a nawet zastawy stołowe wraz ze sztućcami. I nie zawsze chodzi o jednorazowe talerzyki. Warto mieć w asortymencie wszystko to, czego klient może potrzebować. Może to być sprzęt do sprzątania czy elementy dekoracji ogrodu, a nawet artykuły papiernicze służące do pakowania prezentów. Wszak wiele osób wybiera produkty w sklepie, które mają być podarunkiem. Warto myśleć szeroko, by zaspokoić wszystkie potrzeby klientów, którzy będą mogli w jednym miejscu kupić wszystko to, czego potrzebują. Trzeba też pamiętać o produktach sezonowych, które w ogrodnictwie mają duże znaczenie handlowe.

Doradztwo

Bardzo ważny w sklepie ogrodniczym jest dostęp nie tylko do szerokiej gamy towarów, ale także możliwość skorzystania z porady. Wiele osób ma wątpliwości dotyczące uprawy roślin. Klienci, wybierając sprzęt czy akcesoria, często nie mają wiedzy dotyczącej tego, czego mogą oczekiwać po konkretnych modelach lub jakie one mają możliwości. Wykwalifikowany doradca jest niezwykle ważny, by pomóc w podjęciu decyzji. To niezwykle istotne, gdyż wiele osób chętnie zasięga porady, także w sprawach dotyczących uprawy roślin. Pytają, w którym miejscu można je zasadzić, czy jakie mają one wymagania. Pracownik, który jest dobrym doradcą to skarb w sklepie ogrodniczym.

Większość sklepów ogrodniczych ma duży metraż, by pomieścić rośliny i akcesoria ogrodnicze. Daje to większe możliwości ekspozycji towarów i wybór klientom. Małe sklepy ogrodnicze zwykle ograniczają się do podstawowych produktów, jednak chcąc zaistnieć na lokalnym rynku, warto dawać klientom możliwość wyboru, by cały ogród mogli urządzić i wyposażyć w jednym miejscu.

Share