Klon zwyczajny w naturze występuje w Europie, na Kaukazie i na Bałkanach. Jest okazałym drzewem o rozłożystej koronie. Ma charakterystyczne, piękne liście, które jesienią nadają drzewu niepowtarzalnego uroku. Wybarwiają się wtedy na żółto i pomarańczowo. Również owoce klonu są bardzo charakterystyczne: to dwa płaskie orzeszki wyposażone w lotne skrzydełka. Często nazywane są „noskami”.

Sadzenie

Sadzenie klonów najlepiej jest przeprowadzić wczesną wiosną lub jesienią. Najlepiej zrobić to, gdy są w stanie bezlistnym. Posadzone drzewka powinno się obficie podlewać. Im drzewko jest starsze, tym lepiej znosi niedobory wody. Klony nie przepadają za piaszczystymi podłożami. Jeśli nasze klony rosną na słabej ziemi, dobrze jest od czasu do czasu odżywić je nawozami organicznymi. W żyznej glebie zazwyczaj same radzą sobie świetnie i nie wymagają dodatkowej pielęgnacji.

Choroby klonów

Klony nie są podatne na choroby. Jeśli już je jakaś dopada, zazwyczaj jest to antraknoza. Jej objawami są ciemne plamy z żółtymi obwódkami na liściach rośliny. Sadzenie klonów na mało przepuszczalnych glebach, zalewanych wodą zwłaszcza w sezonie wegetacyjnym powoduje, że zaczynają więdnąć liście. Jeśli jest to spowodowane atakiem grzyba verticillum dahliae lub fytoftorozą. Zazwyczaj nie można im już pomóc. Chore drzewko przestaje rosnąć, a jego liście zaczynają żółknąć i brązowieć. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, zainfekowane drzewko należy wyciąć, spalić i zasadzić na niej rośliny odporne na tę chorobę. Przy pielęgnacji klonów ważne jest, aby świeże cięcia zabezpieczać maścią ogrodniczą. W przeciwnym razie mogą zostać zaatakowane przez gruzłeka cynobrowego – grzyba, który doprowadzi co ich obumierania. Klony czasami atakuje też mączniak. Objawia się białym nalotem na liściach. Mączniak, w przeciwieństwie do wyżej wymienionych chorób, nie jest groźny dla drzew. Dobry sklep oferujący sprzedaż klonów podpowie nam też, jak chronić krony przed mszycami i innymi szkodnikami.

Share