Posiadanie własnego ogrodu lub działki letniskowej zobowiązuje do sadzenia roślin i ich systematycznej pielęgnacji. Nie zawsze jednak możemy sobie pozwolić na codzienne doglądanie krzewów i bylin. Dlatego planując ogród warto sięgnąć po takie gatunki, które są mniej wymagające od innych. Zalicza się do nich jagoda kamczacka.

Niepozorny krzew o wyjątkowo zdrowych owocach

Przez dziesiątki lat w przydomowych ogrodach i na działkach sadziliśmy krzewy znane nam ze środkowoeuropejskiego klimatu. Porzeczki i agrest dominowały w tym okresie, dostarczając owoców doskonałych na kompoty, dżemy i do ciast. Od kilkunastu już lat pasjonaci ogrodnictwa sięgają po nowe, mniej znane gatunki. Są trudniejsze w uprawie, ale równie ciekawe i dostarczają zdrowych owoców. Aronia, borówka amerykańska to nowi, ale już zadomowieni w naszym otoczeniu goście. Dopiero jednak od niedawna uznanie zyskuje niepozorna, ale wyjątkowa jagoda kamczacka. Ten niewysoki krzew każdego roku rodzi nawet do 5 kg owoców. Wyglądem i smakiem przypominają one naszą rodzimą leśną jagodę, nieco bardziej wydłużoną w kształcie, zależnie od wybranej do uprawy odmiany. Zaletą owoców jest ich bogactwo w witaminy, w tym cenny kwas askorbinowy, czyli witaminę C.

Gatunek dla amatorów i sadowników

Ten niezbyt popularny jeszcze w naszym kraju krzew może być przyszłością ogrodnictwa z uwagi na wyjątkową wytrzymałość i łatwość uprawy. Rośliny nie wymagają specjalnej gleby, doskonale sprawdzają się nawet w mało atrakcyjnych gruntach VI i V klasy o pH 6,0-6,5. Nie szkodzi im skąpe podlewanie i nawet jeśli nie otrzymają porcji wody przez tydzień lub dwa, przetrwają okres suszy. Wyjątkową cechą jagody kamczackiej jest też jej odporność na niskie temperatury. Gatunek znosi nawet silne mrozy do -45 st. C, dlatego nie wymaga ochrony na zimę i nie zagraża – zwłaszcza w masowej produkcji – stratami materialnymi. Atutem jest również fakt, że jagoda kamczacka rośnie nawet do 30 lat. Sadzonki jednej z wielu odmian można kupić w centrum ogrodniczym prowadzącym m.in. sprzedaż drzewek owocowych. Świerklaniec to jedna z wielu lokalizacji takich centrów, dostępnych dla wszystkich mieszkańców Śląska, jednak rośliny można również zamówić przez Internet.

Share