Woda to naturalny element środowiska, ale też czynnik mający wyjątkowo silny pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Bezpośredni kontakt z akwenem to doskonały sposób na relaks fizyczny i odprężenie psychiczne. Dlatego zakładając ogród, warto pomyśleć o odpowiedniej instalacji.

Oczko wodne i jego zalety praktyczne

Niewielki, starannie zaplanowany, odpowiednio urządzony i wyposażony zbiornik wodny w ogrodzie może okazać się dobrodziejstwem zarówno dla roślin, jak i dla ludzi oraz zwierząt. Okresy suszy nie są u nas rzadkością, a kiedy ciśnienie wody w rurociągach spada, pod ręką mamy dzięki niemu jej pokaźny zapas. Pozwoli on na podlewanie najwrażliwszych gatunków nawet przez kilka tygodni. Niewielki zbiornik wodny przyciąga również ptaki i owady, dzięki którym skuteczniejsze jest zapylanie roślin, a ekosystem ogrodu staje się kompletny i w rezultacie zdrowszy. Inną zaletą oczka jest parowanie w okresie największych upałów, dzięki czemu zmienia się mikroklimat otoczenia, znacznie bardziej sprzyjając żywym organizmom. Rośliny nasadzane w sąsiedztwie takich instalacji są bujniejsze, dorodne i bardziej zielone. Nie można również zapomnieć o funkcji rekreacyjnej. Dobrze utrzymany zbiornik jest zachętą do zamoczenia w nim stóp, a maluchom doskonale zastąpi dmuchany basen.

Dekoracyjne instalacje wodne

Projektując instalację wodną we własnym ogrodzie, zazwyczaj myślimy też o jej roli dekoracyjnej. Tradycyjny mały stawik może być wzbogacony o fontannę lub kaskadę wodną spływającą z sąsiedniego skalniaka. Te dwa elementy architektury ogrodowej są niejako ze sobą powiązane, bowiem wykopanie dołu na oczko wodne oznacza spore ilości pozyskanej w ten sposób ziemi, która będzie idealna do urządzenia alpinarium. Stworzony na podobieństwo naturalnego ogrodowy zbiornik wodny może być miejscem hodowli specjalnych gatunków ryb lub uprawy roślin bagiennych. Wiele ciekawych gatunków do uprawy w wodzie oferuje nasz sklep ogrodniczy. Tarnowskie Góry to tylko jedna z miejscowości, w których posiadamy swoją placówkę, bo można nas znaleźć także w innych miastach na Śląsku. Rośliny wodne i bagienne, które oferujemy, nie tylko ozdobią taflę, ale również urozmaicą obrzeża. Bogatą kolekcję odmian mają np. piękne i kolorowe lilie wodne.

 

 

Share