Projektowanie ogrodów nie jest łatwym zadaniem. Oprócz kwestii estetycznych ważne jest też rozplanowanie, gdzie posadzić poszczególne rośliny. Co więcej, wiele z nich ma szczególne wymagania, na przykład dotyczących gleby. Jedną z takich roślin jest agrest. Z uwagi na to, że jest smaczny i można go spożywać bezpośrednio, a także robić z niego przetwory, jest chętnie uprawiany w przydomowych ogrodach. Gdzie należy go posadzić i w jaki sposób o niego dbać?

Sadzenie agrestu

Sadzenie krzewów agrestu powinno odbywać się jesienią. Warto to zrobić między końcówką września a początkiem listopada. W szkółce posadzone zostały płytko, natomiast w ogrodzie należy je posadzić o około 5-7 centymetrów głębiej. Ziemię natomiast trzeba starannie udeptać. Co ważne, krzewy powinny rosnąć w rzędach. Ich rozstaw zależy od tego, jaką mają formę. Dlatego formy krzaczaste powinno się sadzić w rozstawie 1,5 m ×  2,0 m, a formy pienne 1,5 m ×  1,5 m. Warto zastosować się do tej zasady, ponieważ dzięki temu łatwiej będzie pielęgnować i zbierać owoce. Dobrym pomysłem okazuje się także sadzenie obok siebie różnych odmian agrestu. Dzięki temu efektywność zapylania będzie większa, więc plony również.

Pielęgnacja

Podczas pielęgnacji agrestu należy pamiętać o kilku kwestiach. Pierwszą z nich jest ściółkowanie, do którego warto użyć agrotkaniny, agrowłókniny lub kory sosnowej. Do podlewania agrestu można użyć wody deszczowej, a o tej czynności należy pamiętać przede wszystkim w czasie owocowania, ponieważ z uwagi na korzenie, które znajdują się płytko pod ziemią, agrest jest wrażliwy na niedobór wody. W kwestii nawożenia mamy dowolność. Można do tego używać obornika, kompostu czy nawozów roślinnych. Ostatnią kwestią jest odchwaszczanie, które jest szczególnie ważne, jeśli gleba nie jest ściółkowana. Z uwagi na płytko osadzone korzenie krzewu, należy zachować szczególną ostrożność. Najrozsądniejszym wyjściem będzie wyrywanie ich ręcznie. Zachowując te wszystkie zasady pielęgnacji, z pewnością będziecie Państwo mogli cieszyć się plonami przez wiele sezonów.

Zakładanie ogrodu nie jest prostym zadaniem. Dlatego warto je powierzyć profesjonalistom. W naszym centrum ogrodniczym mamy wieloletnie doświadczenie w pielęgnacji roślin. Projektowanie ogrodów nie stanowi dla nas problemu. Oprócz tego w naszym sklepie ogrodniczym możecie Państwo znaleźć rośliny, ziemię i akcesoria. Nasze centrum znajduje się w Świerklańcu w pobliżu Tarnowskich Gór, ale zapraszamy klientów z całego Śląska i nie tylko.

Share