Posiadanie drzewka bonsai to duże wyzwanie dla właściciela. Jego pielęgnacja jest dość skomplikowana, ale wystarczy zagłębić się w jej tajnikach, aby cieszyć się piękną i oryginalną rośliną. Drzewka bonsai są bardzo efektywne i wzbudzają zachwyt, ale konieczne jest ich regularne przycinanie i formowanie.

Nadmierny wzrost

Drzewa, niezależnie od ich rodzaju, mają to do siebie, że szybko rosną na wierzchołkach. Drzewko bonsai, które ma mocno rozbudowaną górę, szybko obumiera na dole, tworząc nieestetyczny efekt. Dlatego też tak ważne jest systematyczne podcinanie wierzchołków w celu uniknięcia ich nadmiernego wzrostu. Służą do tego specjalne kleszcze do bonsai, które znacznie ułatwiają prace przy podcinanie drzewka. Wbrew pozorom, usuwanie nadmiernie rozrastających pędów, nie osłabia rośliny, ale wzmacnia ją i czyni bardziej zagęszczoną. Cięcie warto wykonać w taki sposób, aby firmować pożądany kształt.

Druty do zadań specjalnych

Kolejnym ważnym zadaniem właściciela drzewka bonsai, jest jego wyginanie. Miedziany czy albuminowy drut posłuży do podtrzymania gałęzi w odpowiednim miejscu. Tak formowane drzewko, tworzy wyjątkową kompozycję, która ozdabia każde wnętrze. Podczas drutowania owija się całą gałąź, a następnie precyzyjnie się ją wygina. Można także drukować pędy podwójnie. Po kilku miesiącach, gdy gałęzie same zachowują pożądany kształt, można delikatnie usunąć druty. Dla osób, które nie do końca wiedzą jak postępować z drutowaniem, pomocne może okazać się wsparcie udzielane w profesjonalnych sklepach ogrodniczych. Na rynku istnieją także specjalne urządzenia do wyginania drzewek bonsai, co znacznie ułatwia ten proces.

 

Share