Drzewko bonsai prezentuje się niezwykle oryginalnie, jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli właściwie o nie zadbamy, będzie zdrowo się rozwijać przez wiele lat. Warto więc dowiedzieć się, gdzie najlepiej ustawić drzewko bonsai w mieszkaniu oraz jak prawidłowo je podlewać i nawozić.

Jak właściwie pielęgnować drzewko bonsai?

Drzewko bonsai cieszy się bardzo dużą popularnością, przede wszystkim za sprawą swojego oryginalnego wyglądu. Można je z łatwością kupić. Sprzedaż drzewek bonsai na Śląsku oferuje m.in. Ogród Śląski. Warto przy tym pamiętać, że pielęgnacja rośliny nie jest łatwa i wymaga odpowiedniej wiedzy. Poszczególne gatunki rośliny mają swoje własne wymagania.

Jeśli jednak zdecydujemy się na hodowlę drzewka bonsai, w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać dla niego odpowiednie miejsce. Nie wszystkie rośliny czują się dobrze w mocno nasłonecznionych miejscach. Niektóre odmiany wymagają światła rozproszonego lub półcienia. Warto więc dokładnie poznać specyfikę drzewka, które wybraliśmy, by stworzyć mu warunki idealnie dopasowane do jego wymagań. Większość z nas jednak chciałoby dodatkowo odpowiednio wyeksponować bonsai, które wyróżnia się niezwykle ciekawym kształtem, a to powoduje, że niekiedy mamy problem ze znalezieniem odpowiedniej przestrzeni dla rośliny.

Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych z całą pewnością należy zaliczyć podlewanie. Drzewka bonsai rosną w płaskich doniczkach wypełnionych niewielką ilością podłoża, które szybko traci wilgoć. Z tego też powodu należy zabiegać o to, by ziemia w doniczce była stale lekko wilgotna. Podczas sezonu wegetacyjnego roślinę należy podlewać wodą o niskiej zawartości wapnia i w temperaturze pokojowej. Czynność należy powtarzać codziennie wieczorem, a podczas upałów nawet dwa razy dziennie. Jesienią i zimą podlewanie ograniczamy do niezbędnego minimum.

Dla prawidłowego wzrostu warto też odpowiednio nawozić drzewko. Rodzaj odżywki, stężenie i termin nawożenia należy dostosować do indywidualnych preferencji rośliny.

Share