Chociaż wydawać by się mogło, że drzewko owocowe to widok dostępny dla Polaków tylko za granicą, nie ma bardziej mylnego twierdzenia. Egzotyczne drzewka owocowe to prawdziwy hit sprzedażowy centrów ogrodniczych w ostatnich latach. Dlaczego tak chętnie kupujemy drzewka cytrusowe do naszych domów?

Nietypowy wygląd

Sprzedaż drzewek cytrusowych z roku na rok wzrasta, a Polacy poszukują coraz to ciekawszych gatunków. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że drzewka mają nietypowy, egzotyczny wygląd. Oczywiście prezentują się one najlepiej wtedy, gdy pojawiają się na ich owoce. Cytryny, pomarańcze czy kumkwaty cieszą oko i stają się dumą gospodarzy domu. O owoce na drzewkach pyta każdy gość. Jakże są oni zdziwieni, gdy dowiadują się, że w większości przypadków są one jadalne! Drzewka owocowe, dzięki żywym kolorom cytrusów wprowadzają do wnętrze nieco energii. Nawet pojedyncze drzewko postawione na parapecie lub w kącie pokoju staje się jego największą ozdobą.

Pielęgnacja drzewek

Co ciekawe, najnowsze odmian drzewek wcale nie wymagają jakiejś specjalnej pielęgnacji. Poradzi sobie z nimi nawet osoba, która na co dzień niespecjalnie interesuje się kwiatami, ale pamięta o ich regularnym podlewaniu. Drzewka owocowe wymagają dobrze nasłonecznionego miejsca. W lecie mogą stać na parapetach w domu, jednak w zimie należy je z nich zabrać. Kontakt z zimą szybą może uśmiercić drzewko. Warto raz na jakiś czas zafundować drzewkom dobry nawóz dedykowany właśnie dla cytrusów. Wybierając rodzaj drzewka warto zapytać obsługę sklepu, jakie są szanse, że drzewko przeżyje po owocowaniu. Niektóre gatunki, jak na przykład pomelo czy kalamondyna, trudno jest w ogóle zmusić do owocowania w warunkach domowych, a bardzo często po nim usychają. Jednak i do tej reguły zdarzają się rzadkie wyjątki. Cytrusy fantastycznie sprawdzają się w różnego rodzaju szklarniach i ogrodach zimowych, gdzie mają zapewniony dopływ światła, odpowiednią wilgotność i temperaturę.

Share