Nawet w naszym kraju można z powodzeniem uprawiać drzewka cytrusowe, jednak należy zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju. Najlepiej takie, jakie mają w naturalnym środowisku. Drzewko cytrusowe obsypane kwiatami lub owocami nie tylko pięknie wygląda, ale również wspaniale pachnie. Bez problemu możemy też kupić takie drzewko. Przykładowo, Ogród Śląski specjalizuje się w sprzedaży drzewek cytrusowych.

Drzewka cytrusowe są piękne, ale też bardzo delikatne, dlatego wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Jak pielęgnować drzewka cytrusowe?

Drzewka cytrusowe powinny być ustawione w jasnym miejscu, ale jednocześnie nie należy narażać je na zbytnie promieniowanie słoneczne. Na parapetach stawiamy je wyłącznie zimą i jesienią. Latem trzeba ustawić je w miejscu jasnym, jednak nie bezpośrednio na słońcu. W taki sposób roślina będzie się sukcesywnie przyzwyczajać do nowego miejsca.

Drzewek cytrusowych nie należy zbyt obficie podlewać. Podlewamy je tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża wyraźnie zmienia kolor na jaśniejszy. Pamiętajmy, że roślina może nie poradzić sobie z przetworzeniem zbyt dużej ilości wody i prawdopodobnie przestanie się odpowiednio rozwijać.

Istotne jest jednak sukcesywne zraszanie liści. Do podlewania i zraszania cytrusów należy stosować wodę miękką, najlepiej deszczówkę lub wodę pochodzącą ze strumyka lub studni. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto zaopatrzyć się w wodę destylowaną (demineralizowaną). Drzewko cytrusowe należy zraszać do trzech razy dziennie przez dwa pierwsze tygodnie od momentu zakupu. Po tym czasie wystarczy nawilżać listki rano i wieczorem.

Drzewka cytrusowe wymagają też odpowiedniego miejsca do właściwego wzrostu. Jednocześnie powinny być jak najrzadziej przenoszone, obracane czy dotykane. Postarajmy się, by w pierwszych tygodniach od zakupu temperatura otoczenia cytrusa utrzymywała się na stałym poziomie. Latem najlepsza temperatura to 20-30 stopni Celsjusza, natomiast zimą najlepiej ustawić drzewko w miejscu, gdzie panują niższe temperatury — ok. 10-15 stopni Celsjusza.

Share