Trawy ozdobne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nie wymagają szczególnej opieki, ale warto dowiedzieć się, jak o nie dbać, by zawsze prezentowały się ładnie i świeżo.

Trawy ozdobne w przydomowym ogrodzie

Trawy ozdobne najczęściej podlewamy dopiero wtedy, gdy pojawia się kilkudniowa susza. Bardzo rzadko są one atakowane przez choroby czy szkodniki. Wiosną można rozłożyć wokół nich kompost lub rozsypać wieloskładnikowy nawóz mineralny. Jeśli więc marzy ci się piękny skwerek z trawami otaczający przydomową przestrzeń, zdecydowanie powinieneś postawić na trawy ozdobne. Sprzedaż traw ozdobnych na Śląsku oferuje m.in. Ogród Śląski.

Niektóre trawy ozdobne tworzą charakterystyczne rozłogi, dzięki którym mogą się rozrastać i zdobywać nowy teren. Bardzo często wkraczają przez to na rabatki, co może mieć niekorzystny wpływ na inne rośliny posadzone w ogrodzie. Walka z takimi trawami może być bardzo trudna. Pamiętajmy, że wyrywanie pędów nic nie pomoże, ponieważ bardzo szybko powstaną nowe. Najbardziej ekspansywne gatunki można sadzić w dużych pojemnikach bez dna i zakopać w ogrodzie. Gdy po kilku latach zrobi się im za ciasno, a rośliny będą gorzej rosnąć, należy je wykopać, podzielić i ponownie zasadzić.

Trawy ozdobne wymagają też sukcesywnego podcinania. Podcinanie należy wykonywać wiosną. Liście traw ozdobnych odcinamy nisko przy ziemi w drugiej połowie marca. Trawy ozdobne można rozmnażać wiosną przez podział kęp. Po wykopaniu i przycięciu liści należy podzielić roślinę na niewielkie, ukorzenione fragmenty, a następnie posadzić w nowych miejscach i podlać. W taki prosty sposób można rozmnożyć większość ozdobnych odmian. Dużo roślin rozmnaża się również z nasion, które wysiewamy do doniczek wypełnionych żyznym, próchnicznym podłożem, a gdy urosną, przesadzamy do ogrodu. Najczęściej jednak trawy samodzielnie tworzą wiele nasion, które z łatwością się rozsiewają — często wbrew naszej woli. Zapobiec temu można, sadząc płonne odmiany, które nie zawiązują nasion, lub ścinając kwiatostany, zanim nasiona dojrzeją.

Share