Rośliny iglaste coraz częściej trafiają do naszych ogrodów, cenione zarówno z uwagi na stosunkowo łatwą uprawę i odporność na warunki klimatyczne, jak i atrakcyjny wygląd o każdej porze roku. Na ich urodę trzeba jednak zapracować odpowiednią pielęgnacją. W ofercie sprzedaży naszego centrum znajdziesz wiele pięknych gatunków roślin iglastych – m.in. żywotnika (Thuja sp.) czy jodłę (Abies sp.). Jak o nie dbać by ozdabiały nasz ogród jak najdłużej? Dowiedz się z poniższego wpisu!

Prowadzenie iglaków, czyli jak i kiedy ciąć?

Przycinanie drzew to jedna z podstawowych czynności pielęgnacyjnych. Odnosi się ona nie tylko do gatunków ozdobnych. Taki zabieg trzeba też wykonywać w przypadku drzewek owocowych. Celem przycinania drzew jest zapewnienie dostępu światła do mniejszych gałązek oraz „przewietrzanie” wnętrza, bo jak powszechnie wiadomo – światło i tlen są niezbędne w procesie fotosyntezy. Ciasno ułożone gałęzie sprawiają, że wnętrze drzewa usycha. Dotyczy to szczególnie takich odmian, jak popularne w ogrodach i na cmentarzach tuje.

Głównym powodem przycinania iglaków jest jednak chęć nadania roślinie odpowiedniego kształtu i zapobieganie niekontrolowanemu rozrostowi, który powoduje zasłanianie ścieżek i ograniczanie przejść. Cięcie drzewek iglastych oznacza również oczyszczanie ich ze starych, uschniętych i chorych gałęzi. Niestety w przypadku tych odmian na miejscu cięcia nic nie wyrasta, dlatego warto ograniczyć się do wyeliminowania tylko zbędnych, nieestetycznych gałęzi.

Podlewanie, nawożenie i ściółkowanie

Rośliny iglaste wymagają podłoża określanego jako kwaśne. W tradycyjnym ogrodzie gleba nie ma odpowiedniego odczynu, jednak większe kompleksy takich roślin tworzą sobie własne środowisko poprzez gubienie i przetwarzanie igieł. Sadząc pojedynczy młody krzew lub drzewo, warto wspomóc jego rozwój, stosując ściółkowanie. Polega ono na usypaniu wokół rośliny kręgu z kory lub ściółki leśnej, która zapobiegnie rozwojowi chwastów i wysychaniu gleby. Nawożenie stosowane jest dwa razy w roku – wiosną oraz jesienią. Sklep prowadzący sprzedaż tui oraz innych gatunków iglaków posiada również odpowiednie dla takich roślin nawozy. Zaliczają się do nich: Biohumus i Azofoska, stosowane zgodnie z zaleceniami producenta.

Iglaki lubią też głębokie podlewanie, a im są młodsze, tym więcej potrzebują wody. Latem zalecane jest podlewanie co 10 dni w ilości około 15 l na m2.

 

Share