Choć projektowanie ogrodu wydaje się wielu osobom zadaniem niezwykle łatwym i przyjemnym, to wbrew pozorom nie należy do rzeczy najłatwiejszych. Dla osób nie mających doświadczenia w pracy z roślinami może stanowić nie lada wyzwanie. Z powodu braku odpowiedniej, specjalistycznej wiedzy oraz nierealnych do spełnienia wymagań popełniamy w naszych ogrodach częste błędy. Dobrze zaprojektowany ogród będzie nas cieszył o każdej porze roku i dawał nam możliwość obserwowania zmienności roślin. W tym wpisie znajdziecie listę najczęściej popełnianych błędów przy samodzielnym projektowaniu ogrodu. Warto jest się z nimi zapoznać, żeby nie powielić ich w swoim zielonym królestwie.


Zielony chaos


Mamy ogród i chcielibyśmy mieć w nim wszystko, co nam się podoba. Nie potrafimy zachować umiaru, mimo że zazwyczaj do dyspozycji mamy ograniczony teren, na którym wszystkie wymarzone rośliny po prostu się nie zmieszczą. Takie ogródki nie wyglądają ładnie, pomimo najlepszych intencji właścicieli. Zbyt duża ilość roślin i dekoracji tworzy kompozycyjny chaos, który zamiast cieszyć oko – męczy.


Brak drzew


W ogrodzie okalającym dom powinny znaleźć się duże drzewa. To one nadają ogrodowi niezbędny trzeci wymiar, a dom nabiera odpowiednich proporcji. Pamiętajmy również o tym, że to właśnie drzewa zapewnią nam latem kojący cień i dzięki ich obecności w ogrodzie nie będzie konieczne używanie parasoli.


Niedopasowanie roślinności do klimatu


Częstym błędem jest nieodpowiedni dobór roślin. W naszym klimacie lepiej unikać roślin tropikalnych lub takich, które preferują warunki śródziemnomorskie – najbezpieczniej jest postawić na rośliny, które bez problemu przetrwają polską zimę.


Rośliny posadzone w nieodpowiednich miejscach


Pamiętajmy o tym, żeby wybierając konkretne miejsce dla jakiejś rośliny kierować się przede wszystkim jej wymaganiami, a nie naszym widzimisię. Ważne jest to ile światła i wody potrzebuje dana roślina i jakie lubi podłoże.


Brak wolnej przestrzeni


Popularnym w polskich ogrodach błędem jest także lęk przed wolną przestrzenią. Widać go wyraźnie tam, gdzie po całym ogrodzie rozsiane są niewielkie ozdobne klomby na trawniku. W zamierzeniu miały być ozdobą, ale w efekcie stwarzają wizualny bałagan. Tak samo jest w przypadku posadzonych pojedynczo w trawniku iglaków czy krzaków, które w przyszłości będą stwarzały problemy podczas koszenia.

Share