Swierk swiateczny 199x300 - Jaką choinkę na święta wybrać?

 

Od kilku lat konsumenci coraz chętniej kupują choinki żywe. Sezon na nie rusza pełna para w okolicach mikołajek. Najbardziej popularne gatunki to świerk pospolity i jodła kaukaska. Świerk jest drzewkiem tańszym, jednak szybciej się osypuje i zdaniem niektórych wygląda mniej atrakcyjnie niż jodła kaukaska. Coraz większą popularnością cieszą się  też choinki, które nie mają tradycyjnego stożkowego kształtu, a sa np. okrągłe szczepione na pniu świerki ‘glauca globosa’ czy podkrzesane świerki białe ‘conica’.

Kiedy najlepiej kupić ciętą choinkę?

Jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki możemy się w nią zaopatrzyć już teraz. Powinna jednak poczekać do Bożego Narodzenia w chłodnym i wilgotnym miejscu, np. w piwnicy, garażu czy na podwórku. Wtedy będziemy mieć pewność, że od nastania świąt wytrzyma pod ogrzewanym dachem przynajmniej trzy tygodnie.

Jodla kaukaska donica 2 199x300 - Jaką choinkę na święta wybrać?

Choinka cięta jest tańsza od drzewka z przekorzenioną bryłą korzeniową, które po zimie można jeszcze zasadzić. Jeśli zatem chcemy wydać jak najmniej na bożenarodzeniowe drzewko, wówczas zdecydujemy się na świerk świąteczny w donicy o wys. 100 – 125 cm. Będzie nas wtedy kosztował ok. 68 zł. Oczywiście na rynku można spotkać też drzewka poniżej tej ceny. Często jednak ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Dlatego warto przy kupnie sprawdzać, czy sprzedawca oferuje dobry towar.

Warto przed zakupem dobrze przyjrzeć się igiełkom. Powinny być sztywne, a gałązki nie mogą się obsypywać. Jeśli inwestujemy w przekorzenione drzewko doniczkowe, sprawdźmy czy roślina ma dobrze rozbudowany system korzeniowy, a nie jest tylko przycięta i zasypana ziemią.  W przeciwnym razie po jej przesadzeniu, nie będzie rosła. Ubogi system korzeniowy uniemożliwi roślinie pobieranie z gleby wody i niezbędnych minerałów. Choinka powinna mieć także tradycyjny czubek. Jeśli, ktoś chce nam sprzedać roślinę z podwójnym rozgałęzieniem na wierzchu, możemy ją uznać za produkt z defektem. By przedłużyć żywotność jodły kaukaskiej lub choinki posadzonej w donicy powinniśmy umieścić je w najchłodniejszym pokoju, z dala od kaloryferów i często podlewać.

Share