borowka amerykanska galaz 300x300 - Borówka amerykańska na zdrowie!

12 odmian borówki amerykańskiej, dzięki którym już w 3 miesiące poprawisz swój stan zdrowia!

Borówka amerykańska (syn. Borówka wysoka, Vaccinum corymbosum) to owocowy krzew dorastający do 1,5m wysokości. Kwitnie w V, a owocuje od VII do IX. Jest to prosta w uprawie roślina owocowa, jednak należy pamiętać o kilku kwestiach.

Jak sadzić krzew borówki?

Krzew borówki sadzimy do ziemi kwaśnej, tzn. o pH 3,5-4,5. Może to być torf kwaśny lub mieszanka ziemi dedykowana temu gatunkowi. Aby cieszyć się intensywnym owocowaniem rośliny, sadzimy ją w miejscu o pełnym nasłonecznieniu i pilnujemy, aby podłoże było umiarkowanie wilgotne. Borówka amerykańska, podobnie jak inne rośliny wrzosowate, nie lubi przeciągów.  Wybierając miejsce pod uprawę, szukajmy miejsc zacisznych, osłoniętych od wiatru. Jeżeli w ogrodzie nie mamy miejsca na rabatę z roślinami owocowymi, można posadzić borówkę obok  różaneczników, azali, pierisów i wrzosów.

Właściwości borówki amerykańskiej

Warto zdecydować się na uprawę borówki, ze względu na liczne właściwości prozdrowotne jej owoców. Jagody zawierają mikro i makroelementy oraz witaminy A, B, C, E oraz cynk, potas, selen, miedź, magnez, żelazo, wapń oraz bardzo dużą ilość antyoksydantów. Te ostatnie, to naturalni sprzymierzeńcy w opóźnianiu procesu starzenia oraz w walce z chorobami nowotworowymi.

Ponadto spożywanie jagód borówki amerykańskiej zalecane jest kierowcom i pilotom oraz osobom, narażonym na długotrwałą prace przed monitorem komputera, gdyż substancje zawarte w owocach działają regenerująco na wzrok.

Fitoestrogeny i błonnik zawarte w owocach, obniżają poziom złego cholesterolu (LDL) oraz zwiększają poziom dobrego cholesterolu (HDL).  Odpowiedni poziom tego drugiego zabezpiecza nasz układach krwionośny przed chorobami serca i żył.

Osoby regularnie spożywające owoce borówki mają lepszą pamięć, kondycję fizyczną i odporność na stres.

Najwyższe stężenie związków prozdrowotnych mają owoce borówki spożywane na surowo. Pamiętajmy jednak,
że owoce bardzo dobrze znoszą mrożenie, nie tracąc swoich prozdrowotnych  wartości.

 

Kiedy zbierać borówkę?

Jakie odmiany wybrać, aby zbiór owoców był jak najdłuższy? Poniżej przedstawiamy prostą podpowiedź.

Borowka amerykanska owocowanie - Borówka amerykańska na zdrowie!

Share