Bielenie drzew jest to tani i prosty zabieg mający wiele zalet. Biały kolor ogranicza nagrzewanie pnia, dzięki czemu nie występują drastyczne wahania temperatury pomiędzy dniem a nocą w okresie od stycznia do marca, które mogą powodować pękanie kory i przedwczesne ruszanie soków wegetacyjnych. W konsekwencji zabieg ten chroni drzewo przed wnikaniem szkodliwych grzybów i bakterii do powstałych ran.

Po co bieli się drzewa?

Bielenie drzew powoduje opóźnione ruszanie soków (opóźniona wegetacja) zmniejsza ryzyko przemarznięcia pobudzonych  tkanek roślinnych podczas późno zimowych mrozów. Spowalnia termin kwitnienia i powstawanie zawiązków o tydzień lub dwa, dzięki czemu jest mniejsze ryzyko ich uszkodzenia przez wiosenne przymrozki. Jest to szczególnie ważne dla drzew o wczesnej porze kwitnienia (np. brzoskwinia, morela).

Powlekając korę emulsją wapienną giną również formy przetrwalnikowe ( jaja szkodników), które zadomawiają się na zimę w szczelinach kory.

Naniesione wapno na pień drzewa na powietrzu zamienia się w węglany wapnia. Wiosenne deszcze zmywają powstały nawóz do gleby w okolice drzewa co przy okazji powoduje powstawanie drobnych ilości nawozu wapniowego, który to składnik w naszym skażonym środowisku jest niesamowicie pożyteczny ponieważ utrudnia pobieranie kadmu i ołowiu przez roślinę.

A co jeżeli doszło do pęknięcia?

Usuwamy  uszkodzone fragmenty kory i powstałą ramę zamalowujemy rozcieńczonym w wodzie preparatem miedzian o stężeniu 2÷5%.

Kiedy i czym należy bielić drzewka?

Pierwsze bielenie wykonujemy w okolicach połowy grudnia. Proces ten zaleca się powtórzyć w przypadku zmycia przez deszcz aż do nadejścia wiosennych roztopów. Jeśli nie zdążyliśmy pobielić pni drzew w styczniu, koniecznie zróbmy to w lutym! W naszym centrum ogrodniczym dostępne są gotowe preparaty do bielenia pni w praktycznych, niedużych opakowaniach.

Polecamy wapno do bielenia firmy BIELAK dostępne w opakowaniach 2kg i 4 kg dostępne tutaj…

Jak prawidłowo bielić pnie?

Wapno nanosimy na grube pnie i konary drzew dużym pędzlem o miękkim włosiu. Od południa malujemy nieco wyżej niż pozostałe boki, ponieważ z tej strony pień najbardziej nagrzewa się i jest mocno narażony na pękanie (brzoskwinie, morele zalecamy malować jak najwyżej w celu opóźnienia wegetacji).  Wiosną warstwa wapna po jakiś czasie zostanie zmyta przez deszcze, tak więc nie trzeba jej usuwać.

Share