Wybudowałeś dom. Teraz pora zabrać się za ogród. Jakie rośliny wybrać, aby były ładne, proste w obsłudze i nie zrujnowały po budowlanego budżetu? Z pełną odpowiedzialnością polecamy berberysy.

 

Dlaczego warto mieć w ogrodzie berberysy?

Po pierwsze są to rośliny o niskich wymaganiach glebowych. Dobrze rosną na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Są odporne na choroby i szkodniki. Pięknie się prezentują od wiosny do jesieni. Krzewy kwitną w maju. Ich żółte kwiaty  po zapyleniu, jesienią zmieniają się w czerwone podłużne owoce, utrzymujące się na pędach nawet przez całą zimę. Niektóre berberysy na pędach posiadają kolce. Te odmiany możemy zastosować jako rośliny na żywopłoty obronne.

Oto kilka najciekawszych odmian tego gatunku:

Berberys Thunberga ‘Atropurpurea’ –  rozłożysty krzew o bordowych liściach, dorasta do 2,00 m wysokości. Czerwone owoce utrzymują się na roślinie bardzo często przez całą zimę i są chętnie zjadane przez ptaki.

Berberys Thunberga ‘Admiration’ – cenna miniaturowa odmiana, o płaskokulistym pokroju i czerwonych liściach z żółtą obwódką.

Berberys Thunberga ‘Tiny gold’ –  jedna z najmniejszych odmian berberysu o intensywnie żółtych liściach i kolistym pokroju.

Berberys Thunberga ‘Rose Glow’ – oryginalna odmiana o różowo-bordowych liściach, dorastająca do 1,5 m wysokości.

Berberys Thunberga ‘Maria’ –  charakteryzuje się silnym wzrostem (osiąga ok. 1,5 m wysokości) i wyprostowanymi pędami.

Berberys Thunberga ‘Hellmond Pillar’ –  krzew o kolumnowym, wąskim pokroju i drobnych bordowych liściach.

Zastosowanie berberysów

Akcenty kolorystyczne (bordowe i żółte)

Żywopłoty naturalne i obronne

Rośliny dla ogrodów skalnych