Wiosna to okres, w którym większość z nas zaczyna myśleć o przesadzaniu kwiatów do donic oraz o zakładaniu kolorowej uprawy na balkonie. Ozdobiony bujną zielenią i pięknymi kwiatami będzie idealnym miejscem letniego wypoczynku. Jakie gatunki wybrać do skrzynek, aby pozwoliły stworzyć takie otoczenie?

Rośliny na słoneczny balkon

Sianie i sadzenie roślin do skrzynek zawieszonych na barierkach balkonu praktykowane jest od dziesięcioleci, jednak dopiero ostatnie lata przyniosły ogromną rozmaitość gatunków, które powoli wypierają popularne pelargonie i begonie. Te oczywiście wciąż jeszcze cieszą się powodzeniem z uwagi na piękne kwiaty i stosunkowo dużą odporność, jednak w tarasowych skrzynkach pojawiły się nowe odmiany, które pozwalają na tworzenie kompozycji kolorystycznie pasujących do wystroju balkonu i wielobarwnych bukietów. Aby skrzynkowa uprawa urosła zgodnie z oczekiwaniami, konieczne jest przede wszystkim dopasowanie gatunków roślin do warunków, w jakich będą się rozwijać. Słoneczne balkony skąpane w promieniach UV, nagrzane do granic możliwości z pewnością nie będą odpowiednim miejscem dla gatunków cieniolubnych. Intensywne oświetlenie, suche powietrze i gorąco lubią natomiast wspomniane begonie i pelargonie, a także intensywnie żółta sanwitalia, wielobarwne petunie i surfinie, kwitnące do późnej jesieni werbeny, szałwia błyszcząca, aksamitki, bratki oraz niskie odmiany cynii.

Rośliny na zacieniony balkon

O ile intensywne słońce zdecydowanie ogranicza wybór roślin do uprawy, o tyle balkony pozostające w cieniu stwarzają znacznie więcej możliwości. To idealne miejsce dla pnączy, które mogą być sadzone w specjalnych donicach lub skrzynkach z kratką zapewniającą podporę dla wiotkich łodyg. Takie gatunki w okresie intensywnego kwitnienia pokrywają całe ściany czerwienią lub fioletem kwiatów. Na balkonach o wystawie wschodniej i południowo-wschodniej doskonale zaaklimatyzują się i rozwiną takie gatunki jak: bluszcze pnące, fuksja i funkia, niecierpek, niezapominajka, pierwiosnek, stokrotka, trzykrotka Andersona, dipladenia o różowych kwiatach czy golteria, której atrakcyjność zapewnia mnóstwo intensywnie czerwonych jagód. Obok odmian kwitnących sklep ogrodniczy oferuje też te z pięknymi, dekoracyjnymi liśćmi, jak runianka japońska czy komarzyca.

Share